24 Eylül 2012 13:25

Hacı Zengin’in adli tıp raporu ne oldu?

İstanbul’da 18 Martta yapılmak istenen Newroz mitingine yönelik polis saldırısı sırasında yaşamını yitiren BDP Arnavutköy İlçe Yöneticisi Hacı Zengin’in adli tıp raporu 6 ay geçmesine rağmen açıklanmadı. Ailesi, Adli Tıp Kurumu hakkında suç duyurusunda bulundu.İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nd

Hacı Zengin’in adli tıp raporu ne oldu?

Paylaş

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde bugün basın toplantısı düzenleyen Zengin ailesi ve avukatları Ayşe Acinikli, Adli Tıp Kurumuna tepki gösterdi. Benzer durumlarda raporun 4 ayda sonuçlandığını söyleyen Av. Acinikli, “Peki neden Zengin’in ölüm raporunu hazırlamak bu kadar uzun sürdü? Toplumda infial yaratan böyle bir olayda özellikle daha hızlı ve özenli olunması gerekirken raporun bu kadar gecikmesi akıllara, ‘Acaba olay soğutulmaya mı çalışılıyor?’ sorusunu getiriyor” dedi.

Acinikli, savcılık aracılığıyla raporun akıbetini sorduklarını ancak Adli Tıp’tan bir yanıt alamadıklarını belirtti. Gelecek raporun gerçeği yansıtıp yansıtmadığı konusunda da kaygı duyduklarını dile getiren Acinikli, raporun açıklanmasının ardından bütün kamera kayıtlarının ve verilerin kendileri tarafından da inceleneceğini söyledi.

ORANTISIZ GAZ GÜCÜ!

Polisin 18 Mart 2012 günü orantısız güç kullanarak ortalığı savaş alanına çevirdiğini de dile getiren Acinikli, Hacı Zengin’in astım hastası olduğunu, gaz nedeniyle hastalığının tetiklendiği kanısında olduklarını belirtti. Zengin’in ölümünün ardından “Zaten astım hastasıymış” şeklindeki açıklamalara da tepki gösteren Acinikli, Hopa olaylarında gazdan etkilenerek kalp krizi geçiren Emekli Öğretmen Metin Lokumcu’yu hatırlatarak, biber gazının ölümcül niteliğinin Türk Tabipler Birliği raporuyla da ortaya konduğunu vurguladı.

Yaşanan ölümlere rağmen biber gazı kullanımıyla ilgili hiçbir yasal sınırın getirilmediğine dikkat çeken Acinikli, “İçişleri Bakanı, İstanbul Valisi, İstanbul Emniyet Müdürü ve ilgili polisler gerekli soruşturma yapılarak cezalandırılmalıdır” dedi.

‘ASTIM DEĞİL GAZ ÖLDÜRDÜ’

Hacı Zengin’in kızı Eylem Zengin de, “Olaylar sırasında maruz kaldığı biber gazı,  hastalığını tetikledi” diye konuştu. Toplantıya katılan BDP İstanbul İl Eş Başkanı Ali Rıza Bilgili ise, Zengin’in astım hastalığının tehlikeli olması halinde BDP’de aktif faaliyet yürütemeyeceğine dikkat çekti. Bilgili, “BDP hareketli, sokaklarda olan bir partidir ve Zengin de gayet aktif bir arkadaşımızdı. Evet bir rahatsızlığı vardı ama ölümü getiren gaz olmuştur” yorumunu yaptı. (İstanbul/EVRENSEL)


NE OLMUŞTU?

18 Mart 2012 Pazar günü İstanbul Kazlıçeşme’de kutlanmak istenen Newroz, günler öncesinden Valilik kararıyla yasaklandı. 18 Mart günü, Kazlıçeşme’ye çıkan yollar üzerine barikat kuran polis, Kazlıçeşme’ye yürümek isteyen kitleye de biber gazı ve coplarla müdahale etti. Gün boyu süren olaylarda, BDP Arnavutköy İlçe Yöneticisi Hacı Zengin, polisin kullandığı gazdan etkilenerek yaşamını yitirirken çok sayıda kişi de yaralandı.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Ulaşılabilir, ücretsiz, nitelikli sağlık sistemi istediğimiz için tutuklandık

SONRAKİ HABER

Yangın merdiveni kilitli olan pansiyonda öğrenciler camdan atladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa