16 Aralık 2018 17:57

Gürcistan'da ilk kadın cumhurbaşkanı göreve başladı

Gürcistan'ın ilk kadın cumhurbaşkanı olan Salome Zurabişvili, yemin ederek görevine başladı. Muhalefet ise seçim sonuçlarını protesto ediyor.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Gürcistan'da 28 Kasım'da düzenlenen cumhurbaşkanı seçiminin 2. turunda oyların yüzde 59,54'ünü alarak ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı olma unvanını kazanan Salome Zurabişvili, yemin ederek görevine başladı.

AA'nın haberine göre, Telavi kentindeki Kral Erekle 2. Sarayı'nda düzenlenen yemin törenine, Türkiye'den Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay katıldı. Törene ayrıca, Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov, farklı ülkelerden meclis başkanları ve bakanlar, diplomatlar ve diğer davetliler katıldı.

Rusya'nın Gürcistan'ın tarihi toprakları Abhazya ve Güney Osetya'yı işgal ettiğini dile getiren Zurabişvli, "Gürcistan büyük sorunlarla karşı karşıya. Abhazya ve Güney Osetya Rusya tarafından işgal edildi. İşgal hattı içeriye doğru gelmeye devam ediyor ve oradan vatandaşlarımız kaçırılıyor. Bu egemen bir ülke için kabul edilemez. Biz buna alışamayız." dedi. Rusya'yı Gürcistan'a yönelik tüm uluslararası hukuki haklarını tanımaya çağıran Zurabişvili, normal komşuluk ilişkileri için bunun şart olduğunu ifade etti.

MUHALEFETTEN ZURABİŞVİLİ PROTESTOSU

Bu arada, cumhurbaşkanı seçimlerin sonuçlarını kabul etmeyen, Zurabişvili'yi cumhurbaşkanı olarak tanımayan ve aynı zamanda erken genel seçim çağrısında bulunan "Birlik Güç İçindedir" muhalefet koalisyonunun liderleri ve taraftarları yemin törenini protesto etti.

Gürcistan'ın çeşitli bölgelerinden törene gitmeye çalışan muhalefet liderleri, Telavi'ye 40 kilometre uzaklıkta polis tarafından durduruldu. Bunun üzerine polis ve eylem yapan kişiler arasında gerginlik yaşandı.

Öte yandan, "Birlik Güç İçindedir" muhalefet koalisyonun cumhurbaşkanı adayı Grigol Vaşadze ve beraberindeki grubun, törenin düzenlendiği sarayın önünde eylem yapmasına polis izin vermedi. Vaşadze, gazetecilere yaptığı açıklamada, protestocuların büyük kısmının Televi'ye gelmeden polis tarafından durdurulduğu belirtti.

Cumhurbaşkanı seçimlerinde hile yapıldığını savunan Vaşadze, muhalefet olarak erken parlamento seçimleri çağrısında bulunduklarını ifade etti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Adıyaman'da çocuğa çarpan otomobilin sürücüsü kaçtı

SONRAKİ HABER

Konut metrekare fiyatları 2019'da tarihi zirvesini gördü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...