16 Aralık 2018 17:25

CHP'li Kani Beko sordu: 40 katlık temel 60 katı nasıl taşıyacak?

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, imar barışını Meclis gündemine taşıdı.

Fotoğraf: Umut Karakoyun/DHA

Paylaş

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, deprem gerçeğine dikkat çekerek, Çevre ve Şehircilik Bakanına kaçak yapıların denetim olmadan ruhsatlandığı yasa ile hükümetin kendi eliyle insanların yaşamlarını tehlike atıp atmadığını sordu. Örnekler veren Beko, “40 kata göre yapılan temeli 60 katı nasıl taşıyacak” diye sordu.

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, imar barışını Meclis gündemine taşıdı. Çevre ve Şehircilik Bakanının yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Beko, imar affının altında yatan gerçeklerin açıklanmasını istedi. ‘İmar Barışı’na başvuran kişi sayısının 14 Kasım 2018 tarihi itibarıyla yaklaşık 8 milyon 600 bin olarak açıklandığını belirten Beko, “Hep bir kereye mahsus olduğu söylendi ama sayısız kere af çıktı. Kaçak yapılar ve şehrin inşaat yoğunluğu arttı. Kuralsızlık egemen oldu. Hukuka saygılı insanlar cezalandırıldı ve eşitlik ilkesi kayboldu. Yapılmak istenen barış adı altında masumane bir durummuş gibi görünse de bir imar affıdır. 1985 yılından bu yana değişik şekillerde gelen imar aflarının Türkiye’de yaptığı tahribat ile ilgili elinizde bir istatistiki veri var mıdır?” sorusunu yöneltti.

DEVLETİN ESAS GÖREVİ BU YAPILARI ENGELLEMEK DEĞİL Mİ?

Kaçak yapıları artıran bu yasanın insan hayatı için büyük bir tehdit olduğunu söyleyen Beko, bakana “Yüzde 60’ı kaçak olan ülke konut stokuna getirilen affın depreme dayanıksız binaların sayısının artmasını sağlayacağını, en önemlisi de ‘Nasıl olsa af geliyor’ bakış açısıyla yeni kaçak bina yapılıp yapılmadığının kontrol ve denetimi yapıldı mı? Deprem gerçeği olan Türkiye’de kaçak yapılar, kaçak ilave katlar herhangi bir denetime girmeden bu yasa ile yasalaştı. Bu durumda hükümet kendi eliyle yurttaşlarımızın yaşamını tehlikeye atmış oluyor mu?  Kaçak yapıları engellemesi sağlıklı güvenli çevrede yaşanmasını sağlamak devletin esas görevi değil midir?  Bunu yapmadığı gibi bunları affederek kendi bağlı olduğu hukuku çiğniyor olmuyor mu?” diye sordu.

Yasada yer alan ‘beyanın esas alınması’ hükmü nedeniyle özellikle turizm bölgelerinde kaçak yapıların arttığına dikkat çeken Beko, “Ekonomik krizin varlığı herkes tarafından bilinmekte iken ve inşaat sektörünün durmuş olduğu bir dönemde imar barışı adı altında yapılmak istenen nedir? Müteahhitlerin arsa topladığı yönünde gelen bilgiler hükümetinizce araştırılmış mıdır? Özellikle turizm bölgelerinden büyük boyutlarda kaçak inşaat furyası başladığı yönünde kamuoyuna yansıyan bilgiler araştırılmış mıdır? Sarıyer Belediye Başkanı’nın yapmış olduğu bir açıklamada ‘Esenyurt’ta kaçak binalar olduğu, 40 katlı bina ruhsatı alındığı, temeller, taşıyıcı sistemlerin 40 kata göre yapıldığı ama 60 kat yapılarak şimdi 20 katın affedileceği’ yönündeki bilgiler doğru mudur? Peki bu binanın 40 kata göre yapılan temeli 60 katı nasıl taşıyacak?” sorularının yantlanmasını istedi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tartıştığı kadını sokak ortasında bıçakladı

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’ndu, biz döküldük: Kıyıya vuran gerçekler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...