16 Aralık 2018 17:04
Son Güncellenme Tarihi: 16 Aralık 2018 17:15

Brüksel’de göçmen karşıtı gerginlik

Brüksel'de AB binalarının bulunduğu alanda polis, 'aşırı sağcı ve göç karşıtı' olduğu belirtilen bine yakın kişiyle polis arasında arbede çıktı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Belçika'nın başkenti Brüksel’de Avrupa Birliği (AB) binalarının bulunduğu alanda “aşırı sağcı ve göç karşıtı” olduğu belirtilen bine yakın kişiyle polis arasında arbede çıktı. Polis kitleye göz yaşartıcı gazla saldırdı. Çevreye ses bombaları fırlatılan ve meşaleler yakılan protestolarda bir grup da AB Komisyonu binasına girmeye çalıştı.

AA’nın haberine göre, eylem yapan kişiler Fas’ın Marakeş kentinde 10 ve 11 Aralık’ta düzenlenen konferansta imzalanan BM Küresel Göç Sözleşmesini protesto etti. Eylemin, milliyetçi ve aşırı sağcı Flaman derneklerinin “Marakeş’e karşı yürüyüş” çağrısıyla gerçekleştirildiği belirtildi.

Çevreye ses bombaları fırlatılan ve meşaleler yakılan eylemde, Belçika'da aşırı sağcı ve ırkçı politikalarıyla tanınan Flaman Menfaati (Vlaams Belang) partisinin İslam karşıtı liderlerinden Filip Dewinter de konuşma yaptı. Geçen yıl Brüksel Merkez Camisi önünde Kur'an-ı Kerim sayfalarını yırtarak büyük tepki çeken Dewinter, Hollanda'nın ırkçı Özgürlükler Partisi (PVV) lideri Geert Wilders ile de yakın ilişki yürütüyor.

Polis, göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla eyleme saldırdı. Bazı kişiler, polisin müdahalesi üzerine AB Komisyonu binasına girmeye çalıştı.

GÖÇMENLERE DESTEK EYLEMİ DE YAPILDI

Öte yandan, Belçika'da faaliyet gösteren çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve derneğin sosyal medya üzerinden yaptığı çağrı üzerine yüzlerce kişi öğle saatlerinde Brüksel'in merkezi yakınında bulunan Rue du Congres Caddesi'nde buluştu. Kitle, Belçika'nın Küresel Göç Sözleşmesi'ni imzalamasına destek verdi. Göçmenlere destek sloganları atan kitle, "Faşistler dışarı" yazılı afişler taşıdı. Buradan özellikle göçmenlerin yoğun bulunduğu Maximilien Park'a yürüyüş düzenledi.

BELÇİKA'DA HÜKÜMET KRİZİ

BM Küresel Göç Sözleşmesi'ne verilen destek Belçika'da Başbakan Charles Michel hükümetini tehlikeye sokmuş durumda. Michel'in göç sözleşmesini imzalayacağını duyurmasının ardından üç partili koalisyonun milliyetçi ortağı Yeni Flaman İttifakı (N-VA) koalisyondan çekilmişti.

Michel, Belçika Kralı Philippe'in onayıyla istifa eden N-VA'lı bakanların yerine koalisyon ortağı partilerin üyelerinden atamalar yaparak azınlık hükümetini sürdüreceğini açıklamıştı.

KÜRESEL GÖÇ SÖZLEŞMESİ

Fas'ın Marakeş kentinde 10 ve 11 Aralık'ta düzenlenen, 164 ülkenin katıldığı uluslararası konferansta imzalanan BM Küresel Göç Sözleşmesi, ülkelerin çoğunluğunun oyuyla kabul edilmişti.

Uluslararası göçün düzenlenmesi için hazırlanan Küresel Göç Sözleşmesi, yasal göç, göçmen hakları ve insan kaçakçılığıyla mücadele gibi konularda dünya çapında ortaklık zemini oluşturmayı amaçlıyor.

Sözleşme, insan hakları ve ulusal egemenlik başta olmak üzere ülkelerin göçle başa çıkmasına yardımcı olmayı, göçmenlerin topluma entegrasyonu gibi konuları kapsıyor. Toplamda 23 hedefin yer aldığı sözleşmeyle, devletler arası iş birliğiyle ülkelerin egemenlik hakları da dikkate alınarak göçün yasal, güvenli ve düzgün bir hale getirilmesi amaçlanıyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

EYT'liler Beşiktaş'ta buluştu: Türkiye burada Erdoğan nerede?

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’ndu, biz döküldük: Kıyıya vuran gerçekler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...