Teksim işçilerine polis barikatı

Teksim işçilerine polis barikatı

Teksif Sendikasına üye oldukları için işten atılan Teksim işçilerinin sürdürdüğü direniş polis engeline takıldı. Teksim patronunun ricası, İstanbul Valisinin emri ile fabrika çevresinde yoğun güvenlik önlemi alan çevik kuvvet ekipleri, direnişçi işçilerin çadırını da kaldırdı.Dünyaca

Dünyaca ünlü giyim markası Hugo Boss yöneticilerinin fabrikayı ziyaret edeceğini öğrenen Teksim patronu, fabrikanın karşısındaki direnişi kaldırtmak istedi. İşçilerin çadır kurduğu yer başta olmak üzere fabrikaya çıkan yollar çevik kuvvet otobüsleri ve panzerlerle kapatıldı.

Valiliğin “tehlikeli bölge” diyerek direnişçilerin fabrika çevresinden uzaklaştırılmak istendiğini belirten işten atılan Teksif üyesi işçilerden Mecnun Uçakçı, “Bu yapılan tamamen Hugo Boss yöneticilerinin gelişi ile ilgili. Tehlikeli bölge dedikleri şey, dünya markasına Teksim’in gerçek yüzünü göstermemizdir” dedi.

AYIBI ÜSTLENMİYORLAR

İşçilerin fabrikadan tamamen uzaklaştırılıp kamyonların arkasında görülmeyen bir yere sürgün edildiklerini dile getiren Uçakçı, “Bizleri Hugo Boss yetkililerine göstermeyerek bu durumu kapatabileceklerini zannediyorlar” diye konuştu.

İşçilerin basın açıklaması yapmasına polis izin vermezken işçiler, “Direne direne kazanacağız” , “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları attı.

Teksim önüne gelen Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, Vali ile telefonda görüştüğünü, “böyle bir emir vermediğini” söylediğini ancak emniyet yetkililerinin emri Validen aldıklarını söylediğini ifade etti. Bu ayıbı kimsenin üstlenmediğini belirten Büyükkucak, “Ortada bir gerçek var, o da patronun ağzından çıkan bir kelime ile buraya polis güçleri yığılıyor” dedi. Tüm görüşmelerin ve kararlılığının ardından emniyet güçleri ve işveren basın açıklamasına izin verdi. Öte yandan Merter bölgesinde oturan vatandaşlar bu görüntünün ürkütücü olduğunu, sorun olduğunu düşünerek dışarı çıkmadıklarını belirtiyor.

POLİSLE GERGİNLİK YAŞANDI, BİR İŞÇİ BAYILDI

Polisin baskıları üzerine öğleden sonra yapılan basın açıklamasında konuşan Teksif Örgütlenme Daire Müdürü Asalettin Arslanoğlu, "Bugüne kadar işçilere sigorta primleri eksik ödenirken, yasal süreler dışında zorla çalıştırılırlarken sahip çıkmayan, görevini yapmayanlar bugün bütün güçleriyle işçilerin karşısına dikildiler" diye konuştu. Mücadelelerini taviz vermeden sürdüreceklerini belirten Arslanoğlu, kendi ve çocuklarının geleceğinden vazgeçmeyeceklerini, sendikal haklarını savunmaya devam edeceklerini söyledi.  

Basın açıklaması sırasında polis ile işçiler arasında gerginlik yaşandı. Bu gerginlik sırasında bir işçi fenalaşarak hastaneye kaldırıldı.

Basın açıklamasına CHP Milletvekilleri Melda Onur ve Haluk Eyidoğan da destek verdi. (İstanbul/ EVRENSEL)

www.evrensel.net