16 Aralık 2018 11:05

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti kongresi sonuçlandı

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Olağanüstü Genel Kurulu gergin bir atmosferde gerçekleşti. Mesut Çatak, 189 oy alarak başkan seçildi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Olağanüstü Genel Kurulu gergin bir atmosferde gerçekleşti. Yeniden aday olan mevcut başkan Çetin Gürol 185 oy alırken, diğer listenin başında bulunan Mesut Çatak 189 oy alarak başkan seçildi.

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti (KOGACE), Olağanüstü Genel Kurulu Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Burhan Kasım Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Genel Kurulda hazır bulunan Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Başkanı Yılmaz Karaca, tartışmaların yoğunlaştığı sırada salonu terk ederek kongrenin kalanını takip etmedi. Mevcut başkan Çetin Gürol'un karşısında 'Yenilikçi Gazeteciler' listesi ile çıkanların divan önerisinin oynandığı sırada yaşanan tartışma alevlenince, bir delege, "Federasyon başkanın olduğu genel kurulda o divan başkanı olur, önergeleri kabul etmiyorum" demesinin üzerine Çetin Gürol, Karaca'yı divan başkanlığına önerdiklerini açıkladı. Oylamanın yapıldığı sırada tartışmalar artınca TGF Başkanı Yılmaz Karaca salonu terk etti, delegelerin bir bölümü başkanı alkışlarla protesto etti. Gerginliğin ardından kongreye bir süre ara verildi, divan için ortaklaşıldı ve Mustafa Küpçü'nün başkanlığında divan oluşturulması kararı alındı. Genel Kurul’da 18 kişilik Yönetim Kurulu ve 5 kişilik Denetleme Kurulu, 3 kişilik TGF Delegeleri, 4 kişilik Basın Vakfı Delegeleri ve 4 kişilik TDGF Delegeleri seçildi.

'TÜZÜĞÜ DEĞİŞTİRECEĞİZ'

Yenilikçi Gazeteciler Listesi Başkan adayı Mesut Çatak, belediyenin talimatıyla bir araya gelmediklerini belirterek sözüne başladı. "Cemal Kaplan isminde birleşmiştik ancak tüzük engeline takıldık" diyen Çatak, "Tüzüğe göre başkan adayının sarı basın kartı olması gerekiyor. Bu yüzden ben aday oldum. Bu uygulama anti demokratiktir. Biz bu tüzüğü değiştireceğiz. Genç muhabir arkadaşlarımız için bir yer tahsis edeceğiz. Medya evleri oluşturacağız. Üniversite eğitimi gören arkadaşlara burs vereceğiz. Üyelere faizsiz kredi olanağı sağlayacağız. İşsiz arkadaşlarımız için fon oluşturacağız. Yüksek Lisans yapmak isteyenler için üniversiteyle bağlantılı olacağız. Her ay üyelerimize toplantı düzenleyeceğiz. Her şeyden önce şeffaf olacağız. Mesleğe başlayan arkadaşlarımız asgari ücrete maruz kalmakta. Taban fiyatın düzenlenmesi için çalışma yapacağız” diye konuştu. 

'KOL KOLA GİRERSEK SESİMİZİ DUYURABİLİRİZ'

Çatak'ın ardından konuşan mevcut KOGACE Başkanı Çetin Gürol, “Genel Kurul’da üyelerin oyuyla o tüzük değişti. Yalnızca Çetin Gürol’un tüzüğü değildi bu" dedi. Yeni dönemde sokağa daha fazla eğileceklerini aktaran Gürol, "Bütün kurumlar belediyelerden bir şey aldığında problem yok. Cemiyet alınca problem var. Yeni dönemde tek yapacağımız şey sokağa daha fazla eğilmek olacak. Cemiyetimizin büyük emek vererek gerçekleştirdiği TOKİ evleri projesinde dahi evim olup olmadığını hala bilmiyorum. Yarın öbür gün yüz yüze bakacağız. Benim orada evimin olması önemli değil artık. Başka şehirlere örnek olan projelerimize baksınlar. Ancak biz kol kola girersek sesimizi duyurabiliriz” diye konuştu. (Kocaeli/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fenerbahçe, Erzurumspor karşısında 2 farklı üstünlüğü koruyamadı: 2-2

SONRAKİ HABER

Irak Cumhurbaşkanı, 600'den fazla göstericinin öldüğünü açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...