15 Aralık 2018 16:26

Pervin Buldan: Tecrit bir insanlık suçudur

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Leyla Güven'in açlık grevinin 38'nci gününde olduğuna dikkat çekerek 'Tecrit bir insanlık suçudur' dedi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Hakkari'de halkla biraraya geldi. HDP binası önünde bekleyen kitleye seslenen Buldan, "Bugün burada coşkulu bir karşılama ile bizleri onurlandırdınız. Aslında seçim startı siz verdiniz. Hakkari halkı uzun zamandır büyük bedeler ve mücadele veren bir halk olarak hiç bir dönem, hiç kimsenin önünde diz çökmemiştir. Bunu her seferinde ispatladınız. Panzerlerden sıkılan kurşunların, halkın evine atılan biber gazını, bu coğrafyada yaşanan katliamı, şiddeti, operasyonları bu halk bilir. Hiçbir zaman ilkelerimizden vazgeçmedik. Dilimiz kültürümüzden ödün vermedik. Hakkari halkının iradesinin tutuklu bulunduğu bu dönemde kimse gelip bu halktan oy istemesin" diye konuştu.

‘FAİLLİ MEÇHULLERDEN KAÇANLAR BOMBALANDI’

Buldan, "Sizin temsilciniz olan kadın yoldaşımız Leyla Güven'in açlık grevi 38'nci gününde. Tecrit bir insanlık suçudur. Güven’in açlık grevi barış adalet ve Türkiye halklarının geleceğinin tayinidir. Güven’in talebi milyonların talebidir. Bugün Maxmur ve Şengal’i bombalayanlar şunu bilmelidir ki, Maxmur Kampı Birleşmiş Milletlere ait bir kamptır. Buna izin vermemeli. Bu kamp Şırnak Hakkari ve birçok yerden göç edenlerin toplandığı yerdir. Faili meçhul cinayetlerden kaçan insanların yaşadığı kamptır. Bu halk sizin zulmünden kaçıp oraya gitti. Ancak orada da sivil insanlar bir daha hedef alındı. Gece gündüz çalışıp bu zulüm politikalarına karşı direneceğiz. Hakkari her zaman olduğu gibi irade duruşuyla tarih yazacak. 31 Mart tarihi tutuklu bulunan irademize Roboski, Suruç ve Ankara’da yaşamını yitirenlere bir söz niteliği taşıyor, bunun bilinci ile çalışmamızı yürüteceğiz" dedi.

Buldan, konuşmasının ardından kentteki ziyaretlerine devam etti. (MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cevizlibağ'da tramvay kazası

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu, Erdoğan'a verdiği 4 sayfalık mektubu anlattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...