15 Aralık 2018 14:51

Bursa’da yıkılan okulların yerine yenisi yapılmadı, öğrenciler mağdur

Bursa'da okulları depreme dayanıksız diye yıkıldığı için başka okullara taşınan  öğrenci ve öğretmenler mağdur. Yeni okul yapılması isteniyor.

Atakan Erdağı. Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Uğur ÖKDEMİR
Bursa

Bursa’da 2017-18 eğitim öğretim döneminde depreme dayanıksız denilerek çok sayıda yıkılan okulun yerine yenisinin yapılacağı söylenmesine rağmen adım atılmadı. Okulları yıkıldığı için çevre ilçelerdeki okullarda eğitim öğretime devam eden öğrenciler dersliklerin yetersizliği ve teknik imkanların azlığı sebebiyle sıkıntılar yaşıyor. Konuyla ilgili konuştuğumuz Eğitim Sen Bursa Şubesi Sekreteri Atakan Erdağı, öğrenci ve velilerin mağdur olduğunu, yıl içinde iki farklı okula geçişlerin olduğunu belirterek okulların bir çoğunun ikili eğitim yapmak zorunda kaldığı ve öğlenci öğrencilerin akşam 8 gibi okuldan çıktığını söyledi. Bu durumdan Bursa’da yaklaşık 15 bin öğrenci, 900’e yakın öğretmen ve çalışanın doğrudan etkilendiğini ifade eden Erdağı “Yıkılan okullarda 480-500 derslik, konferans salonları, atölye ve işlikler, spor salonları, yemekhaneler ve lojmanları da düşünürsek kayıp daha iyi anlaşılır” diye konuştu.

ÖĞRENCİ KAYDI ALMAYAN BÖLÜMLER OLDU

Çok sayıda okulun yıkıldığını, bu okullardaki öğrenci, öğretmen ve görev yapan personelin çeşitli okullara dağıtıldığını anlatan Eğitim Sen Bursa Şubesi Sekreteri Atakan Erdağı, özellikle meslek liseleri bünyesinde maddi değeri yüksek makine- araç gereçlerin ve malzemelerin bulunduğunu belirterek “Bunların şehir içinde taşınması ve eğitime uygun hale getirilmesinin ne kadar güç olacağı açıktır. Bu durumdan dolayı öğrenci kaydı azalmış ve bazı bölümler öğrenci kaydı alamamıştır. Bu da bu bölümlerin kapanacağı anlamına gelmektedir” dedi. Geçici olarak başka okulların bünyesinde eğitime devam eden okulların bu okullarda kalıcı olacakları gibi bir söylenti olduğunu belirten Erdağı “Okul binası bir yıl önce boşaltılmış, 2018 mayıs ayında tamamen yıkılmıştır. Ancak şu ana kadar yenisinin yapımı konusunda bir faaliyet görünmemektedir” dedi.

Başka okullarda eğitime devam edilmesinin ders bitiş saatini 20.00’ye kadar uzattığını, bu nedenle öğrenci ve öğretmenlerin çok geç çıktıklarını söyleyen Erdağı şu örneği verdi: “Yapılan planlama ile Ergin Ağaç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Osmangazi Çınar Anadolu Lisesi bünyesine taşındı. Taşınan okulun mesleki ve teknik Anadolu olması günlük ders saatinin fazla olması, ders giriş ve çıkışını değiştirdi ve tam günden ikili eğitime geçildi. Burada Anadolu lisesi sabah, öğleden sonra da meslek lisesi eğitime devam etmekte” dedi.

AZ KALSIN YENİ OKULU YIKIYORLARDI

Mustafa Kemalpaşa Nilüfer Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde  4 derslikli okul öncesi uygulama bölümünün yıkıldığını, burası kapatılınca öğretmenlerin de norm fazlası olarak görevlendirildiğini belirten Erdağı “Yıkılan bina yerine yapım için herhangi bir girişim burada da yok. Bir başka örnek ise Gürsu ilçesi Yıldız Anadolu Lisesinde yaşandı. Bu okul yeni bir okul olmasına rağmen yıkım kararı olduğu söylendi. Her türlü hazırlık yapıldı hatta eğitime başka bir okulda devam edeceği bile planlandı. Ancak son anda yıkım kararının okulun kömürlük olarak kullanılan bölümü için verildiği anlaşıldı” dedi. 

YENİ OKULLAR ACİL OLARAK YAPILMALI

Eğitim Sen olarak, bir an önce deprem nedeniyle alelacele yıkılan okulların yerine yenilerinin hızlı bir şekilde yapılmasını ve bu okullarda görev yapan öğretmenlere ve öğrencilere yol ve yemek ücreti yardımı yapılmasını istediklerini söyleyen Erdağı “Öğretmenlerimiz okullar yapılıncaya kadar norm kadro uygulamasından muaf tutulmalıdır. Öğrenci yokluğu nedeniyle eğitim öğretim veremeyen meslek liselerinin bölümlerinin makine ve teçhizatları korunmalıdır. İkili eğitimden tekli eğitime geçmek için mücadele eden Milli Eğitim Müdürlüğünün bir an önce bu yıkılan okulların yerine yenisinin yapılması için çaba harcamasını istiyoruz” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ayağını helezon makinesine kaptıran teknisyen hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

İstismara maruz bırakılan ve doğum yapan çocuğun davası 10 Mart'ta görülecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa