15 Aralık 2018 11:45

Dayanışma sınır tanımıyor: Almanya’da Evrensel için kampanya başladı

Alman Gazeteciler Cemiyeti, Alman Gazeteciler Birliği ve Sınır Tanımayan Gazeteciler’in temsilcileri Evrensel’e destek için kampanya başlattı.

Basın Konseyi, Abdi İpekçi Anıtı önünde açıklama yaptı.

Fotoğraf: Hakan Kaya/DHA

Paylaş

Türkiye’de basına yönelik baskılar konusunda duyarlılık gösteren Alman gazeteci örgütleri ve gazeteciler, Evrensel ile dayanışma kampanyası başlattı. Almanya’nın üç büyük gazeteci örgütü Alman Gazeteciler Cemiyeti (DJV) Genel Başkanı Frank Überall, Ver.di Sendikasına bağlı Alman Gazeteciler Birliği (DJU) Başkan Yardımcısı Peter Freitag ve Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Genel Sekreteri Christian Mihr tarafından da desteklenen kampanyanın çağrıcıları arasında Die Tageszeitung (TAZ), Neues Deutschland, Junge Welt, Freitag gazetelerinde çalışan tanınmış gazeteciler yer alıyor.

Kampanyaya ayrıca Almanya’nın tanınmış yazarları arasında yer alan Daniela Dahn, Sinema Sanatçısı Rolf Becker, Yazar Werner Rügemer, Melodie & Rhythmus Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Suzann Witt-Stahl da destek veriyor.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ SINIR TANIMIYOR

Toplam 33 gazeteci ve aydın tarafından “Basın özgürlüğü sınır tanımıyor: Evrensel ile pratik dayanışma çağrısı” başlığıyla yayımlanan metninde “Canlı bir demokraside bağımsız ve özgür basının hava ve su gibi gerekli” denildikten sonra, Türkiye’de son yıllarda basına yönelik baskıların arttığı, belirtilerek rakamlarla durum ortaya konuldu. Evrensel’in Türkiye’de ayakta kalmayı başaran az sayıdaki muhalif basın arasında yer aldığına dikkat çeken imzacılar, “Halen hapiste olmayan ya da işini kaybetmeyen meslektaşlarımız için çalışma koşulları olabildiğince kötüleşti. Halen Türkiye’de yayın yapan çok az sayıdaki gazeteler arasında yer alan Evrensel de bunların başında geliyor. Gelinen aşamada varlığını sürdürmesi tehdit altında. Sürekli baskılarla karşı karşıya. Maddi olarak gazeteyi zor durumda bırakmak için yüksek para cezaları veriliyor. Bütün bunlardan ötürü bugün dayanışma ve destek büyük bir önem kazanmış durumda” denildi.

MESLEKTAŞLARIMIZI YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ

Açıklamada son olarak, “Türkiye’deki meslektaşlarımızı yalnız bırakmayacağız. Basın ve düşünce özgürlüğü uluslararası bir mücadeledir. Bu nedenle Evrensel’e her açıdan destek verme çağrısı yapıyoruz” denildi.

Kampanyaya destek veren gazeteci ve kurumların sayısının önümüzdeki dönem artması bekleniyor. Kampanya için ayrıca bir de internet sitesi kuruldu. (Köln/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

IMDb’ye göre 2018’in en iyi dizileri

SONRAKİ HABER

Sabancı Holding yöneticilerine suç duyurusu: Temsa'da hileli iflas mı var?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa