15 Aralık 2018 09:40

Ukrayna'da yeni tasarı: Rusya'ya tren seferleri durdurulsun

Sıkıyönetim ilanının ardından Rus erkeklere ülkeye giriş yasağı getirilen Ukrayna, şimdi de Rusya’ya tren seferlerinin durdurulmasını gündeme aldı.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Kerç Boğazı’nda Rus ve Ukrayna savaş gemilerinin karşı karşı gelmesinin ardından iki ülke arasında tırmanan gerilim yaptırım ve kısıtlamalarla devam ediyor. Ukrayna Altyapı Bakanlığı, Ukrayna ile Rusya arasında yolcu tren seferlerinin durdurulması yönünde parlamentoya yasa tasarısı sundu.

Ukrayna Altyapı Bakanı Vladimir Omelyan, bakanlığın tasarıyla ilgili parlamentodan yanıt beklediğini açıkladı.

Rusya’ya yolcu tren seferlerinin durdurulmasının Ukrayna’nın yararına olacağını iddia eden Bakan, bunun ülkenin altyapısının gelişimine katkı sağlayacağını savundu.

Omelyan, daha önce yaptığı açıklamada ise, “Geri kalmış, feodal Rusya’da çalışmanın bir anlamı yok. Ukrayna’da iş bulamayanlar Avrupa Birliği’ne gitmeliler” demişti.

Ukrayna ile Rusya arasında bugün yalnızca Ukrayna Demir Yolları’na ait yolcu trenleri sefer düzenliyor. Rusya Demir Yolları, Ukrayna seferlerini daha önce durdurmuştu.

İki ülke arasında yolcu hava taşımacılığı ise tamamen sonlandırılmıştı. Moskova-Kiev siyasi gerilimine rağmen Rusya, Ukrayna’nın en fazla dış ticaret yaptığı ülke olmayı sürdürüyor.

Kerç Boğazı’nda 25 Kasım’da Rus ve Ukrayna savaş gemilerinin karşı karşı gelmesinin ardından Ukrayna’nın 10 ilinde sıkıyönetim ilan edilmişti. Ukrayna, 16-60 yaş arasındaki Rusya vatandaşı erkeklerin ülkeye girişini yasaklamıştı. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Marmara'da sıcaklık 2 ila 4 derece artacak

SONRAKİ HABER

Okmeydanı durağında metrobüsler çarpıştı: Şoförlerden biri yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...