15 Aralık 2018 09:34
Son Güncellenme Tarihi: 15 Aralık 2018 11:05

‘Türkiye’nin kaygılarına ilişkin operasyonlarımız sürüyor’

IŞİD Karşıtı Koalisyon: Türkiye’nin kaygılarını ele almak için sınır bölgesindeki gözlem noktaları dahil olmak üzere operasyonlarımıza devam ediyoruz.

Fotoğraf: TSK

Paylaş

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, ‘Fırat’ın doğusuna operasyon’ açıklamasına ilişkin yankılar devam ediyor. ABD öncülüğündeki IŞİD Karşıtı Koalisyon Sözcülüğü, Suriye'nin kuzeydoğusundaki görevlerinin değişmediğini belirterek, “NATO müttefiki Türkiye’nin güvenlik kaygılarını ele almak için sınır bölgesindeki gözlem noktaları da dahil olmak üzere normal operasyonlarımıza devam ediyoruz” açıklamasında bulundu.

IŞİD karşıtı koalisyon sözcülüğü, Suriye'deki son duruma ve Türkiye-Suriye sınırında kurulacak gözlem noktalarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Suriye'de icra edilen operasyonlarda herhangi bir değişiklik olmadığını belirten sözcülük, “NATO müttefiki Türkiye’nin güvenlik kaygılarını ele almak için sınır bölgesindeki gözlem noktaları da dahil olmak üzere normal operasyonlarımıza devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘IŞİD’in yenilgisini kalıcı hale getirmek getirmek’ iddiasıyla bölgedeki ortaklarıyla birlikte çalışmaya kararlı olduklarını belirten sözcülük, ABD'nin pozisyon değiştirdiğine yönelik çıkan haberlerin yanlış olduğunu açıkladı.

ABD Savunma Bakanı James Mattis, geçen hafta ABD'nin Suriye'nin kuzeydoğu sınırına gözlem noktaları kuracağını açıklamış ve bu gözlem noktalarının, Türkiye'ye yönelik herhangi bir tehdide karşı Türkiye'yi bilgilendirme amacıyla kurulacağını ifade etmişti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye sınırına kurulacak gözlem noktalarına ilişkin rahatsızlık duyduğunu açıklamıştı.

RUSYA: ENDİŞE DUYUYORUZ

Rusya Savunma Bakanlığı Resmi Temsilcisi İgor Konaşenkov ise basına yaptığı yazılı açıklama da, “Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun talimatı üzerine ABD’nin Rusya Büyükelçiliği Savunma Ataşesi aracılığıyla ABD Savunma Bakanı James Mattis’e iki nota aktarıldı” dedi. Rusya’nın notasında ABD’nin kontrolü altında olan Fırat’ın doğusunda Kürt-Arap çatışması nedeniyle duyulan derin endişe ifade edildi.

İgor Konaşenkov açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Amerikanın kontrol ettiği Fırat’ın ilerisindeki bölgelerden hammadde ticareti Suriye ekonomisinin düzelme perspektiflerini olumsuz etkiliyor. Bununla birlikte ABD’nin yönettiği uluslararası koalisyon 6 aydır Hadjin bölgesinde IŞİD’i yok etme sürecini tamamlayamıyor. Belgede 2 bin teröristin son aylarda ABD’nin yönettiği koalisyonun saldırılarıyla en az 1500 sivil vatandaşın yaşamını yitirdiği Fırat’ın doğu kıyısı çevresinde 9 şehri elinde tutmaya devam ettiğine dikkat çekildi. Ayrıca Suriye hükümet kuvvetlerinin kendi ülkesini teröristlerden temizlemeye yönelik askeri eylem tecrübesi bu bölgelerin temizlenmesi için en fazla 2 haftanın gerektiğini gösteriyor.

Şoygu’nun ABD Savunma Bakanı’na mesajında zor koşullarda 50 binden fazla Suriyeli'nin hayatta kalmak zorunda olduğu ‘Er Rukban’ mülteci kampında çözülmeyen soruna dikkat çekildi. Er Rukban’daki mültecilerin gerekli yardımı kabul etmesi ve onların evlerine dönemlerinin organize edilmesi için asıl engel Amerika’nın Et Tanf’daki askeri üssü ve o bölgede ABD’nin kontrolü altındaki silahlı örgütlerdir. İkinci notada Rus Bakan ABD’li Bakan’a Orta ve Kısa Menzilli Füzeler Anlaşması konusunda iki tarafın fikir ayrılıklarını görüşmeyi teklif etti

Rusya tarafının Pentagon ile tüm aktüel sorunlarda açık diyaloga hazır olduğunun altı çizildi. 3 gün sonunda bile Rusya Savunma Bakanlığı’nın bu teklifine Amerika’dan formal bir tepki bile gelmedi. Tüm bunlar Amerika tarafının Rusya ile bölgesel ve küresel güvenliğin sağlanmasındaki aktüel sorunları çözmek için profesyonel diyalog kurmak istemediğini gösteriyor.”

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Korkusuz Kız’ artık New York borsasına karşı

SONRAKİ HABER

Evimiz yanıyor!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...