15 Aralık 2018 09:03

Tahir Elçi cinayetinde Londra’dan kapsamlı rapor

Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, Londra Üniversitesinden bilimsel rapor aldıklarını belirterek ‘Bir ve birden fazla fail var' dedi.  

Fotoğraf: Fırat Topal/EVRENSEL

Paylaş

Diyarbakır Baro Başkanı avukat Tahir Elçi’nin, 28 Kasım 2015 tarihinde katledilmesinin ardından, baro öncülüğünde gerçekleştirilen anma etkinliklerinin 154’üncüsü gerçekleştirildi. 

Cumhuriyet'ten Mahmut Oral'ın haberine göre; anmada konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı avukat Cihan Aydın, İngiltere Londra Üniversitesi Adli Mimarlık Bölümü uzmanları tarafından, Elçi’nin öldürüldüğü ana ilişkin tüm ses, video, basın yayın arşivi, tanık ifadeleri ve açık kaynaklardan edinilen bilgiler ışığında hazırlanan bilimsel raporun tamamlandığını ve kendilerine ulaştırıldığını söyledi. Raporu tercüme ettirdiklerini açıklayan Aydın, şunları söyledi: 

“Dosya kapsamına giren bilgilerden, görüntülerden, seslerden, belgelerden bir derleme yapıldı. Bu derlemeler sonucunda, sayın başkanımızın öldürülmesine sebep olan muhtemel failler, muhtemel şüphelilerin kimler olabileceği konusunda bir neticeye varıldı. Biz bu raporu soruşturma savcısına sunacağız. Bizim açımızdan bu saatten sonra, bilimsel verilerle desteklenmiş, bir ve birden fazla fail var. Dolayısıyla cumhuriyet savcısından bu rapor doğrultusunda failleri çağırıp derhal şüpheli olarak ifadelerini almasını ve bu kişilerin tutuklanmasını talep edeceğiz.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kulis: İYİ Partiye bırakılan iller İnce’yi destekliyor

SONRAKİ HABER

Sabancı Holding yöneticilerine suç duyurusu: Temsa'da hileli iflas mı var?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa