14 Aralık 2018 21:45

Cinsel istismar ilgili verilen takipsizlik kararı Meclis'e taşındı

Tülay Hatimoğulları, cinsel istismar beyanı ile ilgili verilen takipsizlik Bakanlığa sordu: Ailenin ifadeleri soruşturma için yeterli mi?

Fotoğraf: HDP Basın Birimi

Paylaş

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, 2 Aralık’ta sosyal medya aracılığı ailesi tarafından darp edilerek eve hapsedildiğini, alıkonulduğunu duyuran ve yardım çağrısı yapan Gamze’nin yaşadıklarını mecliste Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a sordu.
Ağabeyi tarafından sistematik tacize maruz bırakıldığına dair beyanlarının ardından, koruma altına alınan Gamze’nin, gözaltına alınan ağabeyi ve babası tutuklanma talebi ile sevk edildikleri hakimlik tarafından 3 Aralık günü serbest bırakılmıştı. Savcılık tarafından yürütülen soruşturma sürecinin sonunda ise, 10 Aralık tarihinde kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildiğine dikkat çeken Hatimoğulları, “müştekinin soyut iddiaları dışında kamu davası açılması için yeterli şüphe oluşturacak herhangi bir delil elde edilemediği” iddiasını sordu.

Bir hafta gibi çok kısa süren soruşturmanın dosyasında; sadece anne, baba ve ağabeyin ifadelerinin esas alındığı iddiasının doğru olup olmadığını soran Hatimoğulları, şu soruların cevabını istedi;

■ Savcılığın soruşturma kapsamında; mağdurun psikiyatr ile görüşmesinin sağlanması, geriye dönük intihar girişimi ve hastane kayıtlarının incelenmesi, sosyal medya paylaşımlarının araştırılması gerekmez mi?

■ Yıllarca ağabeyi tarafından cinsel saldırıya maruz kaldığı için intihar girişiminde dahi bulunan Gamze’nin korunmaya alınması ve yargı sürecini başlatmasının ardından takipsizlik kararı ile mağduriyeti katlanmıştır. Mağdurlara yargı süreçlerinde, kadın bakış açısına sahip uzman psikologların eşlik etmesi için Bakanlığınızca çalışmalar var mıdır?

■ Aile içindeki bireyler tarafından cinsel saldırıya uğrayan kız çocuklarının, kadınların yaşadıkları travmaları en aza indirebilmek ve yaşadıkları zorlu süreçleri tekrar tekrar onlara yaşatmamak üzere Bakanlığınızın Adalet Bakanlığı ile eşgüdümlü, kapsamlı çalışmaları var mıdır?

■ Aile içerisinde yaşanan istismar vakaları karşısında mağdurun konuyu açması ve yargıya taşıması çok güçken, bunu başarabilen kadınların yargı sürecinde mağduriyetlerinin katlanması hakkında siz ne düşünüyorsunuz? (Adana/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fransa’da işçi ve emekçiler ücretlerin yükseltilmesi için greve çıktı

SONRAKİ HABER

Cinsel istismar sanığı "yeterli delil yok" denilerek serbest bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...