13 Aralık 2018 20:38

Adalet Bakanı: 'AİHM kararının uygulanmadığı' iddiaları doğru değil

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AİHM'nin Selahattin Demirtaş hakkındaki kararına ilişkin konuştu.

Fotoğraf: Sekvan Küden/DHA

Paylaş

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AİHM'nin Selahattin Demirtaş hakkındaki kararına ilişkin konuştu, “AİHM kararının uygulanmadığı şeklindeki iddialar doğru değil” dedi.

TBMM Genel Kurulunda, 2019 yılı bütçesi görüşmelerinde söz alan HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, AİHM'nin Selahattin Demirtaş için “Derhal serbest bırakılması gerekir” şeklinde karar verdiğini, ancak bunun uygulanmadığını söyledi.

Bunun üzerine söz alan Adalet Bakanı Gül, şöyle konuştu: “ ‘Anayasa Mahkemesinin tutukluluğun incelenmesi sürecinde yargısal denetimi yapmadığı' iddiası yerinde bulunmuyor, ‘Sözleşme ihlal edilmemiştir’ deniliyor. AİHM uzun, yetersiz gerekçe ile tutukluluğun devamı ve Meclis çalışmalarına katılmadığından serbest seçim hakkı ihlali, siyasi tartışma özgürlüğünü kısıtlama amacıyla tutuklamanın siyasi amaç olduğu tespitini yapıyor.AİHM olarak bir tutuklamayı haklı görüyorsanız, ‘Tutuklama yerindedir, makul suç şüphesi vardır’ diyorsanız ‘Bu tutuklama siyasi nedenle olmuştur’ diyemezsiniz. Bu nedenle asla böyle bir şey kabul edilemez. AİHM tutuklamanın makul suç şüphesi ile yerinde olduğunu tespit etmiştir. Bu konuyla ilgili ‘siyasi nedenle’ denmesi kabul edilemez. O esnada yargılama devam ediyor. İç hukuk yolları tüketilmeden yapılmıştır. Dolayısıyla AİHM, Türk yargısının tutumunu yerinde bulmuştur” (Ankara/AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Lübnan Başbakanı: Hükümeti yıl sonundan önce kurmayı ümit ediyorum

SONRAKİ HABER

TÜSAD: KOAH ülkemizde ciddi bir tehditken termik santrallare ek süre verilmemeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa