13 Aralık 2018 20:22

‘Kumpas davaları’nın savcısı Yönder’in tutukluluğu devam edecek

Ergenekon, Balyoz, ÇYDD gibi dava dosyalarının soruşturmalarını yürüten Mehmet Murat Yönder üçüncü kez hakim karşısına çıktı.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Kamuoyunda ‘kumpas davaları’ olarak bilinen Ergenekon, Balyoz, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) gibi soruşturmalarda özel yetkili savcı olarak görev yapan eski Yargıtay Üyesi Mehmet Murat Yönder, üçüncü kez hakim karşısına çıktı.

Darbe girişimi sonrası meslekten ihraç edilen ve tutuklanan yüksek yargı üyelerinin yargılanmasına devam edildi. İlk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 9. Ceza Dairesince, Yargıtay Genel Kurul Salonu'nda görülen duruşmaya, sanık Yönder ile avukatı ve yakınları katıldı.

Örgüt tarafından özel yetkili savcı yapıldığı, kamuoyunda ‘kumpas davaları’ olarak bilinen Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy, ÇYDD gibi davaların soruşturma süreçlerini yürüttüğü ifade edilen Yönder, duruşmada önceki oturumlarda tamamlayamadığı savunmasına devam etti.

İddianamede, uydurma delillerle basit olayları abartarak gece gözaltıları dahil tutuklama yapılması gibi haksız ve adil olmayan işlemleri yapan ekip içinde yer aldığı, örgüt talimatıyla Yargıtaya üye seçildiği, üye seçildikten sonra da FETÖ mensuplarıyla bir araya gelerek toplantılara katıldığı belirtilen Yönder, hakkındaki suçlamaları reddetti.

Aleyhindeki tanık ifadelerini kabul etmeyen Yönder, söylenti ve duyuma dayalı, maddi olgu içermeyen bu beyanların hükme esas alınamayacağını söyledi.

Örgütün ceza daireleri sorumlusu eski Yargıtay Üyesi Muharrem Karayol'un altında grup sorumlusu olarak görev yaptığı iddiasını reddeden Yönder, kimsenin emri altına girmediğini söyledi.

Yönder, FETÖ'nün yargı yapılanması eğitim birimi sorumlusu olduğu iddia edilen eski Anayasa Mahkemesi Raportörü Recep Ünal'ın, ‘yargı mensuplarının çocuklarının eğitimi ile ilgili işlemlerini takip ettiği, bu veliler arasında Yönder'in de bulunduğu’ şeklindeki beyanını da kabul etmedi.

Yönder, bu eğitim birimiyle ilgili ByLock yazışmalarında, “Mehmet Murat Yönder'in çocuğu...” şeklinde geçen ifadenin de uydurma delil olduğunu söyledi. ByLock kullandığı tespitini de reddeden sanık Yönder, tahliyesine istedi.

Mahkeme heyeti, aranın ardından Yönder’in tutukluluk halinin devamına karar verdi. Duruşma, 7 Mart 2019'a bırakıldı.

FİRARİ ZEKERİYA ÖZ İLE ÇALIŞTI

Firari eski savcı Zekeriya Öz ile Ergenekon soruşturmasını yürüten Yönder, soruşturma kapsamına ÇYDD'yi sokarak, derneğin Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan'ın İstanbul'daki evinde sabaha karşı arama yaptırmıştı. Saylan'ın kanser hastası olması nedeniyle arama ve gözaltı işlemleri kamuoyunda tepkilere neden olmuştu. (AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Milletvekilleri hakkındaki 252 fezleke yeniden Meclis’te

SONRAKİ HABER

Finlandiya’da gemiciler, postane işçileriyle dayanışma grevine çıkıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa