13 Aralık 2018 18:38

AB Liderler Zirvesi Brexit gündemiyle başladı

Brexit’i görüşmek üzere bir araya gelen AB Liderler Zirvesi protestolar eşliğinde başladı.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Avrupa Birliği'nin (AB) 28 liderini, Brexit, dış politika, ekonomik ve parasal birlik konularını görüşmek için iki günlüğüne Brüksel'de bir araya getiren AB Liderler Zirvesi başladı.

Liderlerin zirve öncesinde basına yaptığı açıklamalarda, İngiltere ile AB arasında geçen ay varılan Brexit anlaşmasını değiştirmenin mümkün olmayacağı mesajı ön plana çıktı.

Zirve'ye ilk gelen liderlerden İngiltere Başbakanı Theresa May, partisinin güvenoyunu almasına değinerek, artık Brexit anlaşmasının onaylanmasına odaklanmak gerektiğini söyledi.

İngiltere ve AB'de ‘anlaşmasız senaryoya’ yönelik hazırlık yapıldığını aktaran May, anlaşma sağlamanın iki tarafın da yararına olacağını ifade etti.

‘HIZLI BİR İLERLEME BEKLEMİYORUM’

May, “AB Liderler Zirvesi'nde İngiliz parlamenterlerin siyasi ve yasal teminatlarla ilgili endişelerini dile getireceğim. Hızlı bir şekilde ilerleme kaydedebileceğimizi sanmıyorum. Ancak gerekli teminatlar üzerinde çalışmaya başlayabileceğimizi ümit ediyorum” açıklamasında bulundu.

May, bir sonraki genel seçimlerin 2022'de olacağını anımsatarak, bu seçimlerde parti liderliğine aday olmayacağını teyit etti.

‘27 ÜLKENİN KABUL ETTİĞİ ANLAŞMAYI DEĞİŞTİREMEYİZ’

Almanya Başbakanı Angela Merkel, zirvede bütçe konularının yanı sıra Rusya ve Ukrayna arasında artan gerginlik ile Sırbistan ve Kosova'nın ele alınacağını duyurdu.

Diğer gündem maddesinin Brexit olduğuna dikkati çeken Merkel, “27 AB ülkesinin kabul ettiği Brexit anlaşmasını değiştiremeyiz” dedi.

Merkel, İngiltere'nin ihtiyaç duyduğu ilave teminatların ise görüşülebileceğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Brexit konusunda siyasi bir tartışma gerçekleştirebileceklerini belirterek, “Yasal bağlayıcılığı bulunan bir anlaşmayı tekrar müzakereye açamayız” diye konuştu.

‘ANLAŞMAYI TEKRAR MÜZAKEREYE AÇMAK MÜMKÜN DEĞİL’

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, İngiltere Başbakanı May'e gerekli yardımı sunmaya hazır olduklarını ifade ederek, bunun özellikle ‘tedbir maddesine’ ilişkin detayları daha açık hale getirmekle olabileceğini vurguladı.

“Brexit anlaşmasını tekrar müzakereye açmak mümkün değil” vurgusu yapan Rutte, İngiltere'nin AB'den çıkma kararı aldığını, bazı kırmızı çizgiler çizdiğini hatırlatarak, mevcut anlaşmanın varılabilecek tek anlaşma olduğunu ifade etti.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz da anlaşmanın tekrar müzakere edilmeyeceğinin altını çizerek, AB ile İngiltere arasında gelecekte inşa edilecek ilişki hakkında daha detaylı konuşulabileceğini söyledi.

‘İKİ TARAFIN DA ANLAŞMAYA İHTİYACI VAR’

Estonya Başbakanı Juri Ratas, zirvenin ana gündem maddelerinin bütçe, Brexit ve Ukrayna olacağını söyleyerek, “AB'nin de İngiltere'nin de anlaşmaya varılmasına ihtiyacı var” değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna'daki gelişmeleri de ele alacaklarını aktaran Ratas, AB'nin Ukrayna halkını ve ülkenin toprak bütünlüğünü koruması gerektiğini dile getirdi.

ZİRVE ÖNCESİ BRÜKSEL'DE PROTESTOLAR VARDI

Belçika'nın başkenti Brüksel'de, Brexit ve Rusya karşıtları ile çiftçiler, Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi'nin gerçekleştirileceği bölgede protestolar düzenledi.

AB üyesi 28 ülkenin devlet veya hükümet başkanlarının katılımıyla Brüksel'de yapılacak AB Liderler Zirvesi'nin yapılacağı bölgede, farklı gruplar çeşitli protestolar gerçekleştirdi.

AB Komisyonu önüne öğle saatlerinde, içerisinde yaklaşık 30 protestocunun bulunduğu sarı renkte bir otobüs geldi. Protestocular, İngiltere'nin AB'den ayrılması (Brexit) sürecinde ikinci bir halk oylaması yapılması çağrısında bulundu.

AB Konseyi yakınındaki Schuman Meydanı'nda da Rusya karşıtları çeşitli afişler açtı. Ukrayna bayrakları açılan gösteride, Rusya'nın bölgedeki politikası protesto edildi.

Aynı bölgeye traktörleri ile gelen çiftçiler ise AB tarım politikaları karşıtı gösteri düzenledi. Letonya Başbakanı Maris Kucinskis, bir süre ülkesinin bayrağını taşıyan protestoculara eşlik etti.

Öte yandan, bölgedeki yoğun güvenlik önlemleri dikkati çekti. Polis, protestocuları AB Konseyi binasına yaklaştırmadı. (AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yargıtay'dan emsal karar: Tecavüze indirimsiz ceza kararı onandı

SONRAKİ HABER

Evimiz yanıyor!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...