13 Aralık 2018 16:01

Yazarımız Fincancı’nın davasında TİHV raporu delil sayıldı

Evrensel yazarı ve TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın yargılandığı dava dosyasına gazete röportajları ve TİHV raporu suç delili olarak eklendi.

Ekran görüntüsü Evrensel WebTV'de yayınlanan 5 Dakikada programından alınmıştır

Paylaş

Cansu PİŞKİN
İstanbul

‘Bu suça ortak olmayacağız’ bildirisini imzaladığı için ‘terör örgütü propagandası’ iddiasıyla yargılanan Evrensel yazarı ve TİHV Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın karar aşamasındaki dosyasına yeni belgeler eklendi. Eklenen belgeler arasında Fincancı’nın Özgür Gündem ve Evrensel’e verdiği röportajlar ile TİHV’nın Cizre raporu da bulunuyor.

Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın üçüncü duruşması İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. İşkence karşıtı uluslararası bir  toplantıya katıldığı için yurtdışında olan Fincancı duruşmaya gelemedi. Fincancı’nın duruşmasını akademisyenlerin yanı sıra Türkiye İnsan Hakları Vakfı’ndan (TİHV) Ümit Efe ve Ümit Biçer’in de aralarında olduğu çok sayıda kişi izledi.

KARAR AŞAMASINDAKİ DOSYAYA YENİ DELİLLER EKLENDİ

Mahkeme Başkanı Akın Gürlek, mütalaa verilip karar aşamasına gelinen dosyaya yeni deliller eklendiğini söyledi. Gürlek, “Mahkememizce yapılan araştırmada sanık tarafından Özgür Gündem Gazetesine 12 Aralık 2018’de verdiği röportaj, 21 Aralık 2015’te Evrensel Gazetesine verdiği röportaj ve sanık tarafından TİHV başkanı sıfatıyla 3 Mart 2016’da Cizre ziyareti sırasında sınırlı gözleme dayalı ön inceleme raporu çıktıları dosyaya delil olarak alındı” dedi. Duruşma savcısı Can Tümer Keriş, dosyaya yeni gelen delillerin mütalaasını güçlendirdiğini savunarak mahkemeden buna göre karar vermesini talep etti.

BELGELER DOSYAYA BUGÜN GİRMİŞ

Fincancı’nın avukatı Meriç Eyüboğlu mahkemeye, müvekkilinin yurtdışında olduğuna ilişkin resmi belgeleri sunarak mazeretini bildirdi. Eyüboğlu, dosyaya delil olarak konan belgelerin bu sabah dosyaya girdiğini söyledi. Eyüboğlu, aynı mahkemede yargılanan müvekkili Gençay Gürsoy’un 11 Aralık tarihli duruşmasında da dosyaya yeni deliller eklendiğini hatırlatarak, “Yazdırdığınız belgelerle ilgili UYAP’ta herhangi delil yoktu. Salı günkü deneyimden dolayı dün öğleden sonra mahkeme kalemine giderek dosyayı fiziksel olarak da inceledim. Fakat bahsettiğiniz belgeler dosyada yoktu. Belgeler dosyaya bugün girmiş. Dolayısıyla dosyaya ancak bu sabah girmiş olan belgelerin içeriğini ve kapsamını; hatta müvekkilime ait olup olmadığını bilmiyorum. Eklenen belgeleri müvekkil ile incelemek için süre talep ediyorum” dedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme, Fincancı ve Eyüboğlu dosyaya giren belgeleri inceleyip beyanda bulunmak için sonraki duruşmaya kadar süre verdi. Duruşma 19 Aralık, saat 11.00’e ertelendi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DİSK'i ziyaret etti

SONRAKİ HABER

Savunma Bakanı Hulusi Akar: Bedelli askerlikten 688 milyon lira tahsil edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa