13 Aralık 2018 15:48
Son Güncellenme Tarihi: 13 Aralık 2018 19:00

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DİSK'i ziyaret etti

Kemal Kılıçdaroğlu DİSK’i ziyaret etti. Ziyarette ağırlıklı olarak asgari ücret konuşuldu.

Fotoğraf: AA

Paylaş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, İzmir Milletvekili Kani Beko, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile DİSK'i ziyaret etti. Kılıçdaroğlu'nu DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu karşıladı.

Yarım saat süren görüşmenin ardından Kılıçdaroğlu ve Çerkezoğlu, gazetecilere açıklama yaptı.

‘ÜRETEN, ÇALIŞAN, ALIN TERİ DÖKEN HERKESİN YANINDAYIZ’

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “2019 bütçe görüşmeleri sırasında açıklama yaptım. Bizim bütün belediyelerimizde asgari ücret 1 Ocak 2019’dan itibaren net 2 bin 200 lira olacak. Yeni kazanacağımız belediyelerde ise ocak - mart dönemindeki asgari ücret farkını da nisan ayında işçilere ödeyeceğiz. Yeni kazandığımız belediyelerde hiçbir işçinin işine son vermeyeceğiz. Çünkü emeğin, çalışmanın ne kadar değerli olduğunu gayet iyi biliyoruz. Üreten, çalışan, alın teri döken herkesin yanındayız” dedi.

Kılıçdaroğlu, 1 milyon 700 bin kişinin asgari ücretin altında ücret aldığını kaydetti. Kılıçdaroğlu, “Yaşanan bir kriz var ve bu krizin faturasının da bu kesimlere yansıdığını gayet iyi biliyoruz. Umarım bunları hep birlikte aşacağız. Mart ayında yapılacak seçimler bizim için çok önemli” diye konuştu.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da asgari ücret başta olmak üzere işçilerin çalışma ve yaşam koşulları açısından önemli gündem maddelerinin olduğu süreçte bu ziyaretin anlamlı olduğunu söyledi. 

‘EMEĞİN HAKLARINI KORUMA MÜCADELESİ AYNI ZAMANDA BİR MEMLEKET MÜCADELESİDİR’

Türkiye'de işçilerin ve emekçilerin son derece zor çalışma ve yaşam koşullarıyla baş etmeye çalıştığını anlatan Çerkezoğlu, “Asgari ücret bu ülkede sadece asgari ücretle çalışanların değil, emeğiyle geçinen herkesin çalışma ve yaşam koşullarını belirleyen temel bir ölçüt. O nedenle biz, asgari ücretin belirlenmesi sürecini devletin toplumla yaptığı en büyük toplu sözleşme, toplumsal sözleşme olarak görüyoruz. CHP’nin bu konudaki politikaları ve önerileri, asgari ücretin belirlenmesi sürecinde bizler açısından önemli bir katkıdır. Aynı zamanda Türkiye’nin içine girdiği derin ekonomik kriz sürecinde de ücretlerimizin giderek azaldığı, çalışma koşullarımızın kötüleştiği, işsizliğin her gün daha da fazla artarak artık neredeyse her evde bir işsizin olduğu süreçte emeğin haklarını koruma mücadelesinin aynı zamanda bir memleket mücadelesi olduğunu düşünüyoruz. Türkiye'nin geleceğini, emekçilerinin hakkını, hukukunu ve demokrasiyi yeniden kurmak için verdiğimiz bu mücadelede CHP’nin ziyareti ve yanımızda oluşu bizim için önemli” dedi. (İstanbul/AA)


KILIÇDAROĞLU, DİRENİŞTEKİ FORMAR İŞÇİLERİNİ ZİYARET ETTİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kocaeli'nin Gebze ilçesinde Flormar fabrikasında sendikalı oldukları için işten çıkarılan ve 213 gündür fabrika önünde eylem yapan işçileri ziyaret etti..

Çoğunluğu kadın olan işçilere destek veren CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'ya, CHP Kocaeli milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet ve Tahsin Tarhan da eşlik etti. Kılıçdaroğlu, işçilere "Çalışanların Anayasal hakları var. Anayasada hiç kimsenin bir sendikaya zorla üye yapılamayacağı ve hiç kimsenin de bir sendikadan atılamayacağı yazıyor. Nasıl oluyor da sendikalaşmak isteyen bir grubun işine son veriliyor. Paris'te, Fransa'da, pek çok yerde 'İşte biz medeni ülkeyiz, biz model ülkeyiz, biz Avrupa Birliği üyesiyiz, biz Avrupa Birliği'nin gerçekten önemli aktörlerinden birisiyiz' diyorlar. Türkiye'ye gelince 'Efendim sendika kurulmasın?' oluyor. Ne olacak, niye kurulmasın? Senin ülkende kuruluyor, orada hak var, hukuk var adalet var. Sendikalar da pekala patronla oturup sözleşme yapıyorlar. Türkiye'ye gelince 'Türkiye'de olmayacak' Niçin? Şunu hiç kimse unutmasın. Türkiye'de kadınlar bir şeye itiraz ediyorlarsa, mutlaka sonucunu alırlar" dedi.

'EMEK KADAR DEĞERLİ BİR ŞEY YOKTUR'

Kendisinin her zaman işçilerin yanında olacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Herkes şunu çok iyi bilsin. Ben fakirin yanındayım, emekçinin yanındayım, alın teri dökenin yanındayım. Hakkı, hukuku ve adaleti savunanların yanındayım. Siyasi görüşü ne olursa olsun, kimliği ne olursa olsun, yaşam tarzı ne olursa olsun emek en yüce değerdir. Emek kadar değerli bir şey yoktur. Alın teri kadar değerli bir şey yoktur. Kim alın teri döküyorsa, kim çalışıyorsa, kim öğretiyorsa, kim evine helal ekmek götürüyorsa, benim başımın üstünde yeri vardır. Ben sonuna kadar onların haklarını savunacağım, her yerde ve her ortamda. Buraya işçilere destek vermek için geldim. Biz parti olarak her zaman, her yerde, her ortamda sizin yanınızda olacağız. Sizin haklarınızı savunacağız. Biz patronlarla konuştuk. Konuşmaya devam edeceğiz. Sendikacı arkadaşlarımız diyorlar, 'Fransa'ya ulaştık'. Biz de ulaşmaya çalışacağız. Size haklarınız teslim edilinceye kadar sizin mücadelenizin yanında olacağız" diye konuştu.

 
Asgari ücreti konuşuyoruz
Herkese Açık Grup ·
Gruba Katıl
Bu grupta, asgari ücretin ne kadar olması, daha da önemlisi, nasıl belirlenmesi gerektiğini tartışıyoruz. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019’daki asg...
 
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hakkari'de üs bölgelerine yıldırım isabet etti 6 asker yaralandı

SONRAKİ HABER

Tokat'ta Yazmacılar Çarşısı'nda yangın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...