23 Eylül 2012 23:12

DİSK İstanbul Temsilciler Kurulu toplandı

‘Zalimin zulmüne direneceğiz’ kampanyası başlatan DİSK, İstanbul’da temsilciler kurulunu topladı. Ulusal İstihdam Stratejisi’nin ele alındığı toplantı, Mecidiyeköy Kültür Merkezinde yapıldı.  Toplantıya DİSK’e Birleşik Metal-İş, Dev Sağlık-İş, Sine-Sen, Nakliyat-İş, Basın-İş, Limter-İş, Sosyal-İş, Genel-İ

DİSK İstanbul Temsilciler Kurulu toplandı

Paylaş

Toplantıya DİSK’e Birleşik Metal-İş, Dev Sağlık-İş, Sine-Sen, Nakliyat-İş, Basın-İş, Limter-İş, Sosyal-İş, Genel-İş işyeri temsilcileri, işçiler ve sendika yöneticileri katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, başlattıkları kampanyayı değerlendirdi.  
“Genişletilmiş Başkanlar Kurulu’nda değindiğimiz ve bugün de tanık olduğumuz gibi; kapitalizmin, ‘küreselleşme’ adıyla bütün dünya halklarına ve emekçilere dayattığı Yeni Dünya Düzeni, ardı ardına yaşanan ekonomik krizlerle sorgulanmaya başlandı. Krizin derinden etkilediği kimi AB ülkelerinde, hükümetler birer birer çekilip, yerini yeni teknokrat hükümetlere bırakırken, krizin faturasını ödemek istemeyen emekçilerin yaygın grevleri, halkın kapitalizm karşıtı eylemleri kendini gösterdi bu süreçte. Dünya genelinde yaşanan bu krizin sonuçları bizleri de yakından etkilemeye başladı ve daha da etkileyecek” diyen Ekici,  AKP Hükümeti’nin patronların çıkarlarını koruyan yasalar çıkarmaya devam ettiğini, TÜSİAD ve MÜSİAD gibi patron örgütlerinin de yönlendirmesiyle işçilerin kazanılmış haklarına yönelik saldırıların sürdüğünü dile getirdi.

‘KAMPANYANIN HAKKINI VEREMEDİK’

Kampanya ile ilgili kendilerini eleştiren Ekici, kampanyanın hakkını veremediklerine dikkat çekti. Yeni bir hamle yapılması gerektiğini söyleyen Ekici, “Bu konularda örgüt olarak kendimize özeleştiri vermemiz gerektiğine yürekten inanıyorum. Fakat bu özeleştiriyi günah çıkarmak için değil, bundan sonra önümüze koyduğumuz çalışmaları DİSK’e yaraşır bir şekilde yaparak vereceğimize inanıyorum” diye konuştu.
Ekici’nin konuşmasının ardın verilen aranın ardından toplantıya 1 Mayıs konulu sinevizyon gösterisiyle devam edildi. Ulusal İstihdam Stratejisi ile ilgili sendikanın eğitim uzmanlarının yaptığı  sunumun ardından işyeri temsilcileri söz aldılar.
Toplantının süresinin sınırlı olası nedeni ile temsilcilere fazla söz hakkı kalmamış olması da katılanlar tarafından eleştirildi. Zaman sorunu nedeni ile az sayıda işyeri temsilcisi konuşmak söz alabildi. Toplantının ardından temsilciler ve sendika yöneticileri hep birlikte Mecidiyeköy’de halka bildiri dağıtımı gerçekleştirdiler. (İstanbul/EVRENSEL)


İŞÇİLERE ULAŞALIM

Dev-Sağlık-İş üyesi ve aynı zamanda Süreyyapaşa Hastanesi’nde direnişte olan Hamdi Azbay
Direnişlerine destek çağrısı yaptı. Azbay, direnişte olan tüm işçileri ortak hareket etmeye çağırdı. Limter-İş üyesi ve işyeri temsilcisi olan bir başka işçi de, “AKP bugün Kürtlere saldırıyor, öğrencilere saldırıyor, işçilere saldırıyor. Kimse, bu yılan bana da dokunmaz diye düşünmesin. Bu yılan hepimizi ısırıyor. Kapalı salonlarda slogan atmak değil, sokaklarda diğer işçilere gitmeliyiz. Toplantı boyunca dikkatle dinliyorum. Kimse çıkıp da Suriye’den bahsetmedi. Arkadaşlar, burnumuzun dibinde bir savaş var ama kimse burada buna değinmiyor. Korkuyor musunuz? Korkmayın, yoksa korktukça sıra bize de gelecek” dedi.
Beşiktaş Belediyesi’nde işyeri temsilcisi olarak çalışan bir  işçi ise, “DİSK olarak en başta bizler disiplinli olmalıyız. Bizler sabırlı ve inançlı olmadan hiçbir şey yapamayız” diyerek salonu terk eden arkadaşlarını eleştirdi. Emekli-Sen üyesi Yaşar Avcı ise “Yöneticiler başta disiplinli olmalı ve işçi sınıfının gücüne güvenmeyenler bu salonu şimdi terk etmeli. Eğer bugün kendimize çekidüzen vermek istiyorsak fabrikalarda, işçiler arasında eğitimler örgütlemeliyiz. Kahve kahve, ev ev gezip işçilere ulaşmanın yollarını aramalıyız. Yani mücadeleyi Taksim ve Beyoğlu gibi yerlerin dışına çıkaralım. Esenler, Gaziosmanpaşa, Esenyurt gibi işçi semtlerine gidelim, oralarda işçilere derdimizi anlatalım” diye konuştu.  
Bilgi Üniversitesi’nde direnişte olan Sosyal-İş üyesi bir kadın işçi, “Kadınlar olarak toplantının yarı nüfusunu oluşturamadıkça başarısız olmaya mahkumuz” dedi. Ardından söz alan diğer temsilciler, hükümetin saldırganlığını eleştirdiler ve mücadele çağrısı yaptılar.

ÖNCEKİ HABER

Hükümet politikaları ölüm getiriyor

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan tehlikeli açıklar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa