12 Aralık 2018 22:40

İtalyan hükümeti bütçe krizinde AB'ye yeni teklif sundu

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, 'İyi ilerleme kaydedildi. Komisyon şimdi İtalya'dan gelen teklifi değerlendirecek' dedi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

İtalyan hükümeti, Avrupa Birliği (AB) ile krize yol açan 2019 bütçesiyle ilgili yürütülen müzakerelerde yeni bir teklif sundu.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, 2019 bütçesinde yaptıkları düzenlemelerle ilgili Brüksel'e giderek AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ile görüştü. Conte, Juncker ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Çok ihtiyatlı davrandık ve bazı finansman kaynaklarını tekrar elde ettik. Ve bu kaynakları şimdi yürüttüğümüz müzakerelerde kullanıyoruz. Bütçe açığını yüzde 2,4'ten yüzde 2,04'e indirdik" dedi.

AB ile yürüttükleri müzakere masasına bir teklif koyduklarını savunan Conte, "Görevlerini yerine getiren, aynı zamanda aklıselim bir hükümetiz. Kararlarımız açıkladığımız tarihlerde yürürlüğe girecek. Çalışmalara devam edeceğiz. Daha geniş kapsamlı bir uzlaşı elbette ki iyi olur" değerlendirmesinde bulundu.

AB Komisyonu Başkanı Juncker de "İyi ilerleme kaydedildi. Bugünkü görüşme 2019 bütçesiyle ilgili diyaloğun bir parçası. Komisyon şimdi İtalya'dan gelen teklifi değerlendirecek." dedi.

Komisyon sözcüleri de çalışmaların birkaç gün alacağını ve sonrasında İtalya'nın bilgisine sunulacağını söyledi.

İtalya'da hükümet, aşırı sağcı Lig partisi ve sistem karşıtı olduğunu savunan 5 Yıldız Hareketi'nden (M5S) oluşuyor. AB, 2019 yılında bütçe açığını düşürmeyle ilgili kemer sıkma politikaları uygulanmasında ısrar ediyor. (Madrid/AA)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Türkiye, 2018'de Google'da en çok 'Dolar'ı aradı

SONRAKİ HABER

Derneklere, üyelerini mülki amirlere bildirme zorunluluğu geliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa