12 Aralık 2018 18:18

Gazeteci örgütlerinden dayanışma mesajları

Özgür Gündem dayanışma nöbetine katıldıkları gerekçesiyle haklarında verilen hapis cezası kesinleşen gazetecilere dayanışma mesajları yayımlandı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Özgür Gündem dayanışma nöbetine katıldıkları gerekçesiyle haklarında verilen hapis cezası kesinleşen DİSK Basın-İş Yönetim Kurulu Üyesi ve Yazar Ayşe Düzkan, Gazeteci Ragıp Duran, Gazetenin  Genel Yayın Yönetmeni  Hüseyin Aykol ve Editörleri Mehmet Ali Çelebi, Hüseyin Bektaş için çok sayıda gazetecilik örgütü dayanışma mesajı yayınladı. DİSK Basın İş’in Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) ve Avrupa Gazeteciler Federasyonuna (EFJ)’ yaptığı bilgilendirmenin ardından gelen dayanışma mesajları şöyle.

Avrupa Gazeteciler Federasyonu ile Uluslararası Gazeteciler Federasyonunun , açıklamalarındaki ortak vurgu gazetecilerin cezalarının onanmasını kabul edilemez olduğu belirtildi. Akdeniz ve Karadeniz bölgesindeki EFJ-IFJ üyesi gazetecilik örgütlerinin oluşturduğu birlik MED Solidaire de dayanışma mesajı gönderdi. MED Solidaire Avrupa ülkelerini, Türkiye’yi gazeteciler için dünyanın en büyük hapishanesine çeviren Erdoğan ve AKP’ye baskı yapmaya çağırdı. MED Solidaire üyesi Yunanistan JUADN ve ESPIT sendikaları da dayanışma mesajı gönderdi. Filistin Gazeteciler Sendikası ağır hapis cezalarını kınadıklarını açıkladı. Suriyeli Gazeteci Mustafa Mukdad dayanışma içinde olduklarını vurguladı. Fransız sendikaları SNJ, SNJ-CGT, CFDT de ortak bir açıklama yayımladı. Açıklamada Türkiye’de gazetecilere yapılan baskılar anımsatılarak Türkiye’nin Fransa Büyükelçiliğine konuya dair mektup gönderileceği ifade edildi. İngiltere Ulusal Gazeteciler Sendikası NUJ, Ayşe Düzkan’ı evlat edindiğini duyurdu. Hapisteki gazetecilerin özgürlüklerine kavuşabilmesi için NUJ’nin çabalarını sürdürmeye devam edeceği belirtildi. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Binlerce ağacı katleden maden şirketi faaliyetini durdurdu

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’ndu, biz döküldük: Kıyıya vuran gerçekler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...