12 Aralık 2018 16:20

Türkiyeliler ‘iltica’da rekor kırıyor

Avrupa Birliği (AB) ülkelerine Türkiye’den yapılan iltica başvuruları Ekim 2018’de en yüksek seviyeye ulaşarak rekor kırdı.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Avrupa İltica Destek Ofisinin (EASO) açıkladığı verilere göre Türkiyeli vatandaşların Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yaptıkları iltica başvuruları Ekim 2018’de en yüksek seviyeye ulaşarak rekor kırdı. Aynı zamanda ekim ayı AB ülkelerine yapılan toplam 60 bin 500 başvuru ile 2018’de en fazla iltica talebinin yapıldığı ay olarak kayıtlara geçti.

BİR AYDA YÜZDE 9’LUK ARTIŞ

Deutsche Welle’nin haberine göre, AB’ye bağlı bir kurum olan EASO’dan salı günü yapılan açıklamaya göre sadece ekim ayında 2 bin 880 Türkiyeli AB ülkelerine iltica başvurusu yaptı. Bu rakam, 2 bin 645 başvurunun yapıldığı bir önceki aya göre yüzde 9’luk bir artışa tekabül ediyor. Avrupa İltica Destek Ofisi, ellerindeki bilgilerin iltica başvurusunda bulunan Türklerin yakın zaman içerisinde AB’ye geldiğine işaret ettiğini belirtti.

Türkiyeliler tarafından yapılan başvurulardaki artış, aynı zamanda iltica başvurularına cevap bekleyen kişilerin sayısını da artırdı. Ekim ayı sonu itibarıyla AB ülkelerinde yaptıkları iltica başvuruları hakkında karar bekleyen vatandaşların sayısı 17 bin 300 ile şu ana kadarki en yüksek seviyeye ulaştı. EASO ayrıca son altı ay içerisinde iltica başvurusuna olumlu yanıt alan Türkiyeli vatandaşların oranının yüzde 44 olduğunu belirtti.

İRANLILARIN DA SAYISI ARTIYOR

EASO’nun yaptığı açıklamada Türkiyelilerle birlikte İran vatandaşlarının AB ülkelerine iltica başvurusunda da artış yaşandığı belirtildi. Türkiye; sırasıyla Suriye, Afganistan, Irak ve İran vatandaşları tarafından yapılan iltica başvurularının ardından AB ülkelerine iltica etmek için en fazla başvurunun yapıldığı beşinci menşe ülke olarak kayıtlara geçti. Türkiye, ekim 2017 itibarıyla AB ülkelerine en fazla iltica başvurusunun yapıldığı yedinci menşe ülke olmuştu. İran da ekim 2017’de aynı sıralamanın onuncu sırasında yer alırken, bu sene dördüncü oldu.

Ekim 2018’de İran vatandaşları tarafından AB ülkelerinde yapılan iltica başvuru sayısı 3 bin 170 olarak kayıtlara geçerken, ekim sonu itibarıyla başvuruları hakkında karar bekleyen İranlıların sayısının 14 bin 503 olduğu kaydedildi.

EASO, ekim 2018’de bütün AB ülkelerine yapılan toplam 60 bin 500 iltica başvurusu ile ekim ayının senenin en yüksek başvuru rakamlarına eriştiğini belirtti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

AKP itiraz etse de ABD Suriye’nin kuzeyinde gözlem noktaları kurdu

SONRAKİ HABER

Savunma Bakanı Hulusi Akar: Bedelli askerlikten 688 milyon lira tahsil edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa