12 Aralık 2018 15:45

Kaçak maden ocağında yaşamını yitiren işçilerin davası görüldü

Zonguldak'ın Kilimli ilçesinde kaçak maden ocağındaki göçükte iki işçinin ölmesi davası görüldü. Duruşma 28 Ocak 2019'a ertelendi. 

Fotoğraf: Gürkay Gündoğan/DHA

Paylaş

Zonguldak'ın Kilimli ilçesinde kaçak maden ocağında meydana gelen göçükte iki işçinin yaşamını yitirmesine ilişkin dava görülmeye başlandı. İşletmeci tutuklu sanık Şenol Medik hakim karşısına çıktı.

Zonguldak 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanık Şenol Medik, göçükte ölen işçiler Erol Conkur ve Hasan Yıldız'ın yakınlarıyla taraf avukatları katıldı.

SANIK AİLELERE PARA TEKLİF ETTİ

Savunmasında, yaklaşık 10 yıldır aynı maden ocağını işlettiğini söyleyen Sanık Medik, ocağı çalıştırmak istemediğini ileri sürerek "Herhangi bir kusurum kastım olmadığını düşünüyorum. Maddi destek sözü veriyorum. Ailelerine de maddi destek vereceğim ve tahliyemi istiyorum" dedi.

SAVCI: İŞLETME SAHİBİ 'ASLİ KUSURLU'

Maden ocağında yaşamını yitiren Erkan Conkur'un eşi Lalehan Conkur da eşinin emekli olduktan sonra 700 lira maaşla geçinemedikleri için kaçak maden ocağında yeniden işe başladığını belirterek, "Eşim daha önce özel maden ocağından emekli olmuştu. 700 lira maaş alıyordu. Çalışmak zorundaydı. Büyük oğlum askerdi. Zaten 12 gün olmuştu orada işe başlayalı" diyerek sanığın cezalandırılmasını istedi.

Conkur, "Eşimi iki saatte gömdünüz. Eşimi badana yapmaya çağırdılar. Badana yapabildiniz mi? Vicdanınız rahat mı?" diyerek tepki gösterdi. 

Cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki mütalaasında, sanığın daha önce mühürlenen ocağı hiçbir güvenlik önlemi almadan yeniden açarak işlettiği için asli kusurlu olduğunu belirterek, hapisle cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme heyeti, duruşmayı sanık avukatının mütalaaya karşı savunmasını yapması için 28 Ocak 2019'a erteledi. 

NE OLMUŞTU?

Zonguldak'ın Kilimli ilçesine bağlı Subatan Mahallesi'nde kaçak olarak işletilen maden ocağında 8 Temmuz'da meydana gelen göçükte işçiler Erkan Çonkur ve Hasan Yıldız mahsur kalmış, göçükten kurtulan bir işçinin durumu bildirmesi üzerine, olay yerine AFAD, sağlık ve polis ekipleri ile TTK'ya bağlı tahlisiye ekipleri sevk edilmişti. Ekiplerin yaklaşık 4 saat süren çabaları sonucu, Çonkur ve Yıldız'ın cansız bedenlerine ulaşılmıştı.

İddianamede Şenol Medik hakkında "taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak" suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Zonguldak'ta son 5 yılda TTK'da ve özel kömür işletmelerinde 54, kaçak ocaklarda ise 29 maden işçisi yaşamını yitirdi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tüm Emekli-Sen: Emekliler bütçede yok

SONRAKİ HABER

Dünyanın en çok alkol tüketen ülkeleri açıklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa