12 Aralık 2018 14:13

Ankara Barosu’ndan Prof. Karalı’ya suç duyurusu

Ankara Barosu 'Yerel seçimlerde kadın adaylara oy vermeyeceğim' açıklaması yapan Prof. Dr. Mehmet Karalı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Dekan Prof. Dr. Mehmet Karalı'nın Twitter hesabından ekran görüntüsü.

Paylaş

Ankara Barosu, yerel seçimlerde kadın adaylara oy vermeyeceği yönündeki paylaşımı ile tepki çeken ve sonrasında istifa eden Prof. Dr. Mehmet Karalı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı iken  yerel seçimlerde kadın adaylara oy vermeyeceği yönündeki paylaşımına gelen tepkiler üzerine istifa eden Prof. Mehmet Karalı hakkında Ankara Barosu hukuki işlem başlattı.

Karalı twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımında “İyi bir çocuk yetiştirmek, iyi bir ev hanımı olmak Bakan yada Başkan olmaktan veya Başarılı! bir iş kadını olmaktan çok daha elzemdir. Yerel seçimde hiç bir Kadın Belediye Başkanı Adayına oy vermeyeceğim” ifadelerini kullanmıştı. 

Baro, “Halkın bir kesimini cinsiyet farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçunu oluşturması sebebiyle Karalı hakkında suç duyurusunda bulundu. “Kadınların erkekler ile eşit haklara sahip olmaması, bu yönde "Başarılı!" olsa dahi erkekler ile eşit itibar ve değere de sahip olmadığı yönündeki görüşü açık bir aşağılamadır” denilen suç duyurusunda, Karalı hakkında soruşturma başlatılarak cezalandırılması istemiyle kamu davası açılmasını talep edildi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Çorlu'da bir araya geldi

SONRAKİ HABER

Evimiz yanıyor!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...