12 Aralık 2018 13:01

‘Türkiye uyuşturucudan ölümlerde Avrupa’da birinci sırada'

CHP Milletvekili Dr. Murat Emir, Türkiye’deki uyuşturucu kullanımına dikkat çekmek için Meclis Başkanlığı’na önerge verdi.

Fotoğraf: CHP Basın Birimi

Paylaş

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, Meclis Başkanlığı’na önerge vererek yasaklı madde kullanımını bir kez daha Meclis gündeme getirdi.

Emir önergesinde çeşitli uluslararası verilere değinerek; 2002-2016 yılları arasında Türkiye’de madde kullananların nüfusumuza oranında yüzde 6 artış yaşandığını, yasaklı madde kullanımından kaynaklı ölümlerde Avrupa’da birinci sırada olan ülkemizde 2008-2016 arasında madde kaynaklı ölüm oranında yüzde 20 artış gösterdiğini, sadece son 3 yılda madde bağımlılarının sayısında yüzde 20 artış olduğunu belirtti.

UYUŞTURUCU TRAFİĞİNDE ‘HEDEF ÜLKE’ HALİNE GELDİK

Emir, yaptığı açıklamada “23’üncü ve 26’ncı dönemde ‘Uyuşturucu Başta Olmak Üzere Madde Bağımlılığı ve Kaçakçılığı Sorunlarının Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla’ TBMM'de araştırma komisyonları kurulmuştur. Yapılan bu çalışmaların, uyuşturucu arzı ve talebini asgariye indirmesi beklenirken, bugün ortaya tam aksi yönde bir tablo çıkmıştır. Bu durumun asıl nedeni, uyuşturucu trafiğinde ülkemizin artık salt ‘transit ülke’ durumunda olmayıp ‘hedef ülke’ haline gelmesidir” dedi.

ARAŞTIRMA KOMİSYONU RAPORU HASIRALTI EDİLDİ

Emir, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede; 26’ncı dönemde kurulan Meclis araştırma komisyonu raporunun hasıraltı edildiğini ve bu kadar önemli bir konuda yapılan çalışmalar sonrasında bir eylem planı hazırlanmadığını belirtti ve “26’ncı dönemde kurulan Meclis araştırma komisyonu raporundan kaç öneri şu ana kadar uygulamaya alınmıştır?” diye sordu.

STK GÖRÜNÜMLÜ KİMİ YAPILARA 4,7 MİLYON LİRA AKTARILDI

Emir önergesinin devamında; madde bağımlılığı tedavisi ve rehabilitasyonunda tam anlamıyla başıbozukluk olduğunu, STK görünümlü kimi organizasyonların, toplumsal duyarlılık, gönüllülük gibi değerleri kullanarak, bilimsel metotlar içermeyen, yararı tartışmalı, sonuçları raporlanmayan, faaliyetleri hiçbir safhada denetlenmeyen sözde rehabilitasyon programları uyguladığını, STK görünümlü bu yapıların, kamu yararına iş yapıyormuş algısını güçlendirmek ve kamu kaynaklarını amaçları doğrultusunda sömürmek için madde bağımlılığı ile mücadeleyi maskeleme aracı olarak kullandığını, bu yapılara son iki yılda 4 milyon 700 bin TL tutarında kamu kaynağı aktarıldığını açıkladı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ukrayna, Donbass’a topyekün saldırı hazırlığında

SONRAKİ HABER

Derneklere, üyelerini mülki amirlere bildirme zorunluluğu geliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa