11 Aralık 2018 19:00

Danimarka’da mültecilere yönelik sert yasalar protesto edildi

Mültecileri ıssız bir adada toplama kararıyla gündeme gelen Danimarka’da, mültecilere yönelik sert yasalar protesto edildi.

Fotoğraf: Davut Çolak/AA

Paylaş

Mültecileri ıssız bir adada toplama kararıyla gündeme gelen Danimarka’da, ülkenin başkenti Kopenhag ve 2’nci büyük kent Arhus’ta, mültecilere ve göçmenlere yönelik sert yasalar protesto edildi.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabulünün 70’inci yıl dönümünde, Halklararası Yardımlaşma Kurumu (Mellemfolkeligt Samvirke), Uluslararası Af Örgütü ve Çocukları Kurtarın Vakfının da (Save the Children) aralarında olduğu 9 kitle örgütü tarafından organize edilen Kopenhag’daki protesto gösterisine, ellerinde meşalelerle binlerce göçmen ve Danimarkalı katıldı.

‘HERKES İÇİN İNSAN HAKLARI’

Danimarka’da iş başındaki hükümetin mülteci ve göçmenleri ıssız bir adada toplayacak olmasının da etkisiyle gösteriye katılımın yüksek olduğu gözlenirken, göstericiler ülkede son yıllarda hükümetin yabancılara karşı sergilediği sert politikaları “Herkes için insan hakları”, “Irkçılığa hayır”, “Yabancılara karşı korku yaratmayı bırakın”, “Irkçılığı hemen durdur” ve “Farklı sesler, ırkçılığa karşı” yazılı pankartlarla tepki gösterdi.

Etkinlikte konuşma yapan Halklararası Yardımlaşma Kurumu Genel Sekreteri Kim Whyte, hükümete seslenerek, insan hakları konusunda en uçlarda olmak istemediklerini, Danimarka’ya sığınmacı olarak gelen kişilere iyi şartlar sunulmasının gerektiğini söyledi.

Danimarka’nın Birleşmiş Milletler (BM) sığınmacı kotasından sığınmacı alımını durdurmasını da eleştiren Whyte, ülke yönetiminin üzerine düşeni yaparak BM kotasından sığınmacı alması gerektiğini belirtti.

Hükümetin mültecileri ıssız adada toplayacak olmasını da AA muhabirine yorumlayan Kim Whyte, temel olarak hükümetin aldığı kararın yanlış olduğunu, kişilerin adaya toplanmasıyla özgürlüklerinin kısıtlanacağını söyledi.

NE OLMUŞTU?

Danimarka hükümeti, mülteci ve göçmenleri 7 hektarlık ıssız Lindholm Adası’nda kurulacak “Geri Gönderme Merkezi”nde toplamak üzere karar almıştı. Lindholm Adası, Danimarka Teknik Üniversitesi tarafından “karantina adası” olarak kullanılıyordu. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Cerrahpaşa'da yapılmayan tahlilin belgesi: Cihaz yok

SONRAKİ HABER

Gazeteci Adnan Bilen: Paylaşımım hakaret değil, eleştiridir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa