11 Aralık 2018 17:23

Fransa'da lise öğrencilerinin 'Kara Salı' protestoları sürüyor

Paris'te öğrenciler, üniversiteye girişte ve lise müfredatında değişiklik öngören yasa tasarısını protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenledi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un eğitim politikalarını protesto eden öğrenciler, yaklaşık 120 lisede blokaj eylemi düzenledi. Eylemler nedeniyle eğitime tamamen veya kısmen ara verildiği belirtildi.

Paris’te sokakları dolduran öğrenciler, düzenledikleri yürüyüşle üniversiteye girişte ve lise müfredatinda değişiklik öngören yasa tasarısını protesto etti.

Ülkenin en önemli öğrenci sendikalarından Demokratik Lise Ulusal Sendika Birliği, yaptığı yazılı açıklamada, öğrencileri özellikle yarın gösterilerini daha yoğun şekilde sürdürmeye davet etti. Bununla beraber, Paris-Nanterre Üniversitesinin öğrencileri de perşembe gününe kadar üniversitede blokaj eylemi yapacaklarını duyurdu.

Bağımsız ve Demokratik Liseliler Federasyonu Başkanı yaptığı bir açıklamada, "Taleplerimiz karşılanana dek protestolarımızı sürdüreceğiz" dedi.

Öğrenci Hareketleri Üzerine Çalışma ve Araştırma Grubu Başkanı Robi Morder, bir önceki hafta yaklaşık 300 lisenin katıldığı eylemlerde Sarı Yelekler'e de destek verildiğini hatırlatarak, "Öğrenci hareketi ses getirdiyse bunu Sarı Yelekler'e borçlu" dedi.

Öğrenciler, geçen haftadan bu yana Macron'un eğitim politikalarını protesto etmek için ülkenin birçok kentinde gösteriler düzenliyor. Ülke genelindeki gösteriler sırasında çıkan olaylarda geçen perşembe günü 700'den fazla, geçen çarşamba da 32 lise öğrencisi gözaltına alınmıştı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Öğrenciler Mülkiyenin kapısının kendilerine kapatılmasına tepkili

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’ndu, biz döküldük: Kıyıya vuran gerçekler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...