11 Aralık 2018 17:35

Gazeteci Alağaş yargılandı: Haberlerimiz suç değildir

Jinnews Haber Müdürü Safiye Alağaş ‘terör örgütü propagandası’ iddiasıyla hakim karşısına çıktı: Haberlerin tamamı kadın ve çocuklara yönelik.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK), sık sık erişime engellediği Jinnews’in yayınladığı haberlerde ‘ terör örgütü propagandası’ yapıldığı iddiasıyla Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’na yaptığı suç duyurusu üzerine Jinnews Haber Müdürü Safiye Alağaş hakkında dava açıldı. İlk duruşması Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Alağaş ve avukatı hazır bulundu.

GAZETECİLİK FAALİYETİ

İddianamenin okunması ardından savunma yapan gazeteci Alağaş, hakkındaki iddiaları kabul etmeyerek, dosyada yer alan haberlerin gazetecilik faaliyeti kapsamında yapıldığını söyledi. Kadınların ve çocukların mağduriyetlerini kamuoyuyla paylaşmak için yapılan haberlerle ‘örgüt propagandası’ yapılamayacağını belirten Alağaş, “Yaptığımız haberlerin tamamı kadın ve çocuklara yöneliktir. Haberlerimizin yüzde 85’i bu kapsamda ancak dosyaya konu haberlerle bizim gazetecilik faaliyetimiz görmezden gelinmeye çalışılıyor” dedi.

Mütalaasını sunan duruşma savcısı ise haber sitesinde örgütün şiddet, cebir ve tehdit içeren yöntemlerinin meşru gösterilerek ‘örgüt propagandası yapma’ suçunun işlendiğini ileri sürerek, aynı suç kapsamında cezalandırılmasını istedi.

AVUKAT: BENZER DAVALAR BERAATLE SONUÇLANDI

Duruşma savcısının mütalaasına karşı savunma yapan Alağaş’ın avukatı Pirozhan Karali, mütalaaya katılmadıklarını belirterek, Alağaş’ın daha önce de haberleri gerekçe gösterilerek Van 4’üncü ve Diyarbakır 8’inci ağır ceza mahkemelerinde açılan davalardan beraat ettiğini hatırlattı. Alağaş’ın söz konusu haberleri yapmadığı ve haber müdürü olarak çoğu haberi kontrol bile edemediğini aktaran Karali, müvekkilinin beraatını istedi.

Mahkeme heyeti, Alağaş’ın daha önce yargılandığı Van 4’üncü ve Diyarbakır 8’inci ağır ceza mahkemelerinde görülen dosyaların iddianame ve gerekçeli kararlarını isteyerek, duruşmayı Şubat ayına erteledi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazeteci Ece Sevim Öztürk hakkında tahliye kararı verildi

SONRAKİ HABER

Madencilik çalıştayı: Madencilik doğayı, sağlığı, tarihi ve tarımı yok ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa