11 Aralık 2018 16:42

Kırkyamayla ‘paçavralara şarkı söyletiyorlar’

Eski kumaşları değerlendirme amacı taşıyan kırkyama, Maltepe’de sergiye dönüştü. ‘Kırkyama ve Sabır’ sergisi 23 Aralık’a kadar Galeri Maltepe’de.

Fotoğraf: Maltepe Belediyesi Basın Bülteni

Paylaş

Kırkyama sanatının usta temsilcilerinden Sükeyne Tulan ve Hayat Kırkyamayla Güzel Grubu’nun, “Kırkyama ve Sabır” isimli sergisi Maltepe’de açıldı. Kırkyama (patchwork) sanatını anlatan bir konuşma yapan kırkyama sanatçısı Neşe Yörük Kınay, bir Yunan kadın şairin şiirinde değindiği gibi kırkyama sanatıyla paçavralara şarkı söyletmeye çalıştıklarını ifade etti. Kınay, “Paçavra, kırpık diye geçiyoruz. O paçavralardan neler oluyor bu sergide görüyoruz. Kırkyamayla hem üretiyoruz hem eğleniyoruz. Dertlerimizi paylaşıyoruz. Sevgilerimizi çoğaltıyoruz” dedi.

‘SABRI ÖĞRETİYOR’

Sükeyne Tulan, kırkyamanın geçmişten günümüze yaşatılan milli kültür değerlerimizden biri olduğuna dikkat çekerek, “Eski kumaş parçalarını değerlendirme amacıyla başlayan kırkyama serüveni günümüzde sanatsal çalışmalarla yol almaktadır. Adeta kumaşla terapi de denilebilir. Kırkyama sabrı öğretiyor. Bu da sergimizin ismi oldu. 30 kişi hazırladığımız sergimizde bir arkadaşımızı kaybettik. Onu da sergimizde saygıyla, özlemle anıyoruz” ifadelerini konuştu. Kırkyama sergisi 23 Aralık’a kadar Galeri Maltepe’de sanatseverlerin ziyaretine açık olacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Urfa'da öğretmenleri taşıyan minibüs devrildi, 13 kişi yaralandı

SONRAKİ HABER

Eski sevgili kör etti, avukatı ağırbaşlı olmamakla suçladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa