11 Aralık 2018 16:22

Rusya, Venezuela’ya savaş uçağı gönderdi

Rusya Savunma Bakanlığı, stratejik savaş uçağı, ağır nakliye uçağı ve uzun menzilli yolcu uçağının Venezuela’ya gönderildiğini açıkladı.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Rusya Savunma Bakanlığı, iki Tu-160 stratejik savaş uçağı, An-124 ağır nakliye uçağı ve Il-62 uzun menzilli yolcu uçağının Venezuela’ya gönderildiğini açıkladı.

Sputnik’in haberine göre, Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, uçuşun Atlas Okyanusu ile Barents, Norveç ve Karayip denizleri üzerinden, uluslararası hava sahası kurallarına uygun biçimde gerçekleştiği ifade edildi. Uçakların 10 bin kilometreden fazla mesafe kat ettiği kaydedildi.

Yolculuğun bir bölümünde, Tu-160 stratejik savaş uçaklarına Norveç Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 jetlerinin eşlik ettiği bildirildi.

Venezuela’da Rus uçakları, ülkenin Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez ve Rusya Büyükelçiliği temsilcileri tarafından karşılandı.

ABD’NİN HOŞUNA GİTMEDİ

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Rusya’nın Venezuela’ya gönderdiği iki uçakla ilgili yaptığı Twitter paylaşımında, “iki yozlaşmış yönetimin, halkları acı çekerken kamu fonlarını boş yere harcadığını” söyledi.

DHA’nın haberine göre Pompeo, “Rusya yönetimi dünyanın öteki ucundaki Venezuela’ya iki bombardıman uçağı gönderdi. Rusya ve Venezuela halkı ortadaki durumu olduğu gibi görmelidir; iki yozlaşmış yönetim halkları acı çekerken, kamu fonlarını boş yere harcıyor ve özgürlük haklarını ezip geçiyor” ifadelerini kullandı.

İŞÇİ TAZMİNATLARINI LASTİKLE ÖDEYECEK!

Öte yandan Venezuela’daki faaliyetlerini durdurma kararı alan araba lastiği üreticisi Goodyear, çalışanlarına kıdem tazminatlarının bir bölümünü 10’ar lastikle ödeyeceğini açıkladı.

Reuters’a göre Goodyear’dan yapılan açıklamada, “Hedefimiz Venezuela’daki faaliyetlerimizi devam ettirmekti. Ancak ekonomik koşullar ve ABD yaptırımları bunu imkansız hale getirdiği için üretimi durdurma kararı aldık” denildi.

Daha önce de Kellogg, Kimberley Clark ve bazı havayolu şirketleri Venezuala’dan çekilme kararı almıştı. Son iki yıldır ABD yönetimi ve AB üst düzey yetkililer dahil onlarca Venezuelalıya yaptırım uyguluyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

15 ilaçtan 11’i Evrim Teorisi sayesinde üretiliyor

SONRAKİ HABER

Bu yıl uygulanacak kamu sosyal tesis ücretleri belirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...