11 Aralık 2018 11:42

İki rahibe çaldıkları yarım milyon doları Las Vegas'ta kumarda harcadı

ABD'de iki Katolik rahibe, çalıştıkları okuldan yarım milyon dolar çalıp parayı Las Vegas'ta kumarda ve tatillerde harcadıklarını itiraf etti.

Ekran görüntüsü 'Yırtık Rahibe' filminden alınmıştır.

Paylaş

ABD'de Mary Margaret Kreuper ve Lana Chang, Los Angeles'ta çalıştıkları St. James Katolik Okulundan yaklaşık yarım milyon dolar çaldıklarını ve bu parayı Las Vegas'ta tatilde kumar oynayarak harcadıklarını itiraf etti.

BBC Türkçe'nin yansıttığı habere göre, iyi arkadaş oldukları belirtilen Kreuper ve Chang, 10 yıllık süreç içerisinde okul ücreti, bağışlar ve diğer ödemelerden 500 bin dolar (yaklaşık 2 milyon 600 bin Türk Lirası) civarındaki para çaldı.

Los Angeles Başpiskoposluğu, paranın kayıp olduğunun rutin bir denetim sırasında fark edildiğini açıkladı. Aileler, okulun papazı Michael Meyers'in 28 Kasım'da gönderdiği mektupla olaydan haberdar oldular.

2018 BAŞINDA EMEKLİ OLMUŞLAR

Her iki rahibenin de bu yılın başında okuldan emekli oldukları açıklandı. Mary Margaret Kreuper emekli olana kadar 29 yıl boyunca okul müdürü olarak görev yaptı. Chang ise 20 yıl boyunca bu okulda öğretmen olarak çalıştı.

Fransız haber ajansı AFP'nin gördüğü mektupta, Kreuper ve Chang'ın okul fonlarından kişisel kullanımları için "azımsanmayacak miktarda" para aldıkları ve Kreuper'in emekliliğinin ardından yapılan rutin bir denetim sırasında durumun fark edildiği kaydediliyor.

Meyers mektubunda, "Rahibe Mary Margaret ve rahibe Lana size durumu ve yaptıkları için hissettikleri derin pişmanlığı anlatmamı istediler. Sizden af diliyorlar ve dualarınızı bekliyorlar" ifadelerini kullanıyor. Meyers mektubunda ailelerden eğitim kurumuna ve öğretmenlere güvenlerini kaybetmemelerini de istiyor.

Meyers, iki rahibeye dava açmak istemediklerini de sözlerine ekledi.

Los Angeles Başpiskoposluğu medya ilişkileri sorumlusu Adrian Alarcon ise, olayın üstünü kapatmak istemediklerini ve şikayetçi olacaklarını söyledi.

Rahibelerin, okul adına verilen çekleri, okul hesabı yerine kişisel hesaplarına bozdurarak bu yolsuzluğu gerçekleştirdikleri belirtiliyor. Meyers, mektupta iki rahibenin çaldıkları toplam miktarın belirlenmesi için yapılan incelemede işbirliğinde bulunduklarını da söyledi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çiğdem Toker'e açılan 1,5 milyon liralık tazminat davası ertelendi

SONRAKİ HABER

Kırıkkale'de 3 Afgan mülteci, karbonmonoksit gazından zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa