10 Aralık 2018 15:29

Sezgin Tanrıkulu: Cumartesi Anneleri haklarını kullanamıyor

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu Cumartesi Annelerinin eylemlerine dönük engellemelere TBMM’de düzenlediği basın toplantısıyla tepki gösterdi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, "Türkiye'de güvenlik güçlerinin hangi baskıyı kullandığını bütün dünya gördü. Cumartesi Anneleri, Sayın Cumhurbaşkanı'nın hükümeti döneminde, toplantı ve gösteri yürüyüşü haklarını kullanamıyorlar” dedi.

Tanrıkulu, partisinin İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu ve Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere ile İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin Türkiye tarafından kabulünün 70. yıl dönümü dolayısıyla Mecliste basın toplantısı düzenledi.

AKP'nin 16. yılında Türkiye'nin insan hakları ihlalleri bakımından kara bir tabloya sahip olduğunu vurgulayan Tanrıkulu, işkence yasağı, ifade özgürlüğü gibi en temel hakların kategorik ve sistemli bir şekilde ihlal edildiğini dile getirdi.

Tanrıkulu, Türkiye'de parlamenterlerin dahi ifade özgürlüğü olmadığını söyleyerek, şöyle konuştu:

“Parlamentonun iradesi, milletvekillerinin ifade özgürlüğü ve faaliyetleri Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının vesayeti altına sokulmuştur. Denetim amacıyla yaptığımız bütün faaliyetler, Meclis Başkanlığının insan hakları ihlallerini önlemedeki fütursuz bir denetimine takılmaktadır. İnsan haklarına dikkat çeken bir konuşma yaptığımızda veya eleştiri hakkımızı kullandığımızda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturmasına tabi tutulmaktayız. Parlamenterlerine karşı bu kadar özensiz davranan, ifade özgürlüğü konusunda bu kadar müdahaleci olan bir sistemin, yurttaşlarımız konusundaki tutumunu da takdirinize bırakıyorum.”

Tanrıkulu, insan hakları ihlallerinin, 1980'lerde parlamentodaki komisyonlar, yargı, bağımsız basın ve sivil toplum örgütleri sayesinde önlenebildiğini söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Kaboğlu da Türkiye'de insan hakları ihlallerinin çok yaygın olduğuna dikkat çekerek, Türkiye'nin, uluslararası yükümlülükleri ve Anayasa'daki üstün hükümler bakımından çok büyük sorunlar yaşadığını vurguladı.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin kabul edilmesi veya ilan edilmesinin değil, uygulanmasının önemli olduğuna işaret eden Kaboğlu, insan haklarının korunması ve geliştirilmesi konusunda çaba gösterilmesi gerektiğini belirtti.

‘AKLIMIZLA EĞLENİYOR’

Sezgin Tanrıkulu, bir basın mensubunun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ‘Sarı Yelekliler’ eylemlerine ilişkin “Bizim polisimizin zulmettiğini söyleyenler, kendi polisleri şimdi bak neler yapıyor? Bizim polisimiz insaflı” ifadelerini hatırlatarak, görüşlerini sorması üzerine, “Sayın Cumhurbaşkanı maalesef bizimle, aklımızla eğleniyor. Herhalde bu sözü son söyleyecek şahıs Cumhurbaşkanı” dedi.

Son olarak Cumartesi Anneleri'ne İstiklal Caddesi'nde yapılan müdahaleyi anımsatan Tanrıkulu, “Türkiye'de güvenlik güçlerinin hangi baskıyı kullandığını bütün dünya gördü. Sadece 16 hafta, 4 ay önceydi. O günden bu yana da Cumartesi Anneleri, Sayın Cumhurbaşkanı'nın hükümeti döneminde toplantı ve gösteri yürüyüşü haklarını kullanamıyorlar. Bu en temel örnek” dedi.

Kaboğlu da aynı soruya, “Gezi olaylarına ilişkin dosyaların bugün açılması bile Türkiye'de toplanma özgürlüğünün ne kadar zor olduğunu gösteriyor. Gezi'ye gidenler, AVM inşaatını önleyenler bugün buradalar ama o günün emniyet müdürü, belediye başkanı ve valisi nerede?” diye yanıt verdi. (AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sözcü gazetesi yazar ve yöneticileri hakkında 'FETÖ' davası açıldı

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen Bursa Şubesi: Geleceğimiz ve öğrencilerimizin eğitim hakkı için Ankara'ya

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa