10 Aralık 2018 14:09

Kasım ayında 31 kadın öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun verilerine göre, kadınlar kendi hayatına dair karar almak isterken ya da ekonomik bahanelerle öldürüldü.

Fotoğraf: Cem Gül/EVRENSEL

Paylaş

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun verilerine göre, kasım ayında erkekler 31 kadını öldürdü.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2018 kasım ayı raporunu açıkladı. Rapora göre kasımda en az 31 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Bu ay kadın cinayetlerinin yedisi şüpheli ölüm olarak kaydedilirken, sekiz kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi ve 11’i kendi hayatına dair karar almak isterken, beşi ise ekonomik bahanelerle öldürüldü.

Rapordan öne çıkan diğer veriler şöyle: Öldürülen kadınların 12’si tespit edilemeyen kişiler tarafından, 10’u evli olduğu erkek tarafından, ikisi birlikte olduğu erkek tarafından, ikisi erkek kardeşi tarafından, ikisi akraba ya da tanıdığı kişiler tarafından, biri de imam nikahlı olduğu erkek tarafından öldürüldü. Kadınların biri 15-18 yaş, dokuzu 36-65 yaş, yedisi 26-35 yaş, beşi 19-25 yaş, biri 12-14 yaş ve beşi 66 yaş ve üzeri yaş aralığındaydı. Dördünün yaşı ise tespit edilemedi. Kasım ayında öldürülen kadınların 16’sının koruma kararının olup olmadığı bilinmezken; beşinin uzaklaştırma kararının olduğu biliniyor. 10 kadın için ise herhangi bir koruma veya uzaklaştırma kararı bulunmuyor.

Çocuk istismarı ve cinsel şiddetin devam ettiği belirtilen raporda, sadece basına yansıyan verilere göre kasım ayında 27 kadın cinsel saldırıya maruz bırakıldı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çineli köylülerin mücadelesi yasayı çıkarttı

SONRAKİ HABER

Çocuğa istismarda bulunan imamın tutuklanmaması Meclis gündeminde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...