10 Aralık 2018 13:30

Çengelköy ve Kuleli darbe girişimi davasında 34 müebbet cezası

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Çengelköy ve Kuleli Askeri Lisesi'nde yaşananlara ilişkin davada kararlar açıklandı.

Fotoğraf: Elif Öztürk/AA

Paylaş

15 Temmuz darbe girişimi sırasında, kapatılan Kuleli Askeri Lisesi, Vaniköy, Beykoz'da yaşananlar ve Çengelköy Polis Merkezi'nin işgaliyle burada çıkan olaylarda 8 kişinin öldürülmesine ilişkin 14'ü eski polis, 114 sanığın yargılandığı davada  "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan 26 sanığın ağırlaştırılmış müebbet, 8 sanığın da müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verildi.  

İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısındaki binada yapılan 51. duruşmada, 48 tutuklu sanık ile avukatları hazır bulundu. Duruşmaya, Cumhurbaşkanlığı, TBMM ve Milli Savunma Bakanlığı avukatlarıyla çok sayıda müşteki de katıldı.

Sanıkların son sözlerinin ardından, mahkeme heyeti başkanı Ömer Günaydın kararını okumaya başladı.

Mahkeme heyeti, "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan 26 sanığın ağırlaştırılmış müebbet, 8 sanığın da müebbet hapisle cezalandırılmasına hükmetti.

14'ü eski polis 16 sanığın ise "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım" suçundan 12,5 yıl hapisle cezalandırılmasına hükmeden mahkeme heyeti, iradeleri komutanları tarafından fesada uğratıldığı gerekçesiyle 57’si er 7’si askeri öğrenci olan 64 sanığa ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi.

Duruşma, mahkeme heyeti başkanı Ömer Günaydın'ın kararı okumasıyla devam ediyor. (İstanbul/AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Venezuela’da belediye seçimlerinde katılım yüzde 27’de kaldı

SONRAKİ HABER

Birleşik Metal-İş üyesi işçiler MESS’in teklifine eylemle yanıt verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa