10 Aralık 2018 12:12

10 Ekim Ankara Katliamı'nda yitirilenler katliamın 38. ayında anıldı

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nde 10 Ekim Ankara Katliamı'nda yaşamını yitirilenler anıldı: Adalet mücadelemiz sürüyor.

Fotoğraf: 10 Ekim-Der

Paylaş

10 Ekim Ankara Katliamı'nda yaşamını yitiren 103 kişi, katliamın 38. ayında anıldı. 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde yapılan anmada, Türkiye’nin insan hakları karnesinin 10 Ekim ve sonrasında yaşanılan süreç olduğu ifade edildi.

IŞİD'in 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Tren Garında düzenlediği canlı bomba saldırısı ile hayatını kaybeden 103 kişi, katliamın yaşandığı yerde anıldı. Her ayın 10’unda katliamın yaşandığı saatte gerçekleşen anmada, yaşamını yitirenlerin fotoğrafları taşındı, katliamın yaşandığı yere karanfiller bırakıldı.

Yaşamını yitiren 103 kişi anısına saygı duruşu gerçekleştiği sırada bir kişi hakaret ederek kitleye tacizde bulundu. Kitle, yaşanan olayda güvenlik güçlerinin kendilerine hakaret eden kişi hakkında hiçbir şey yapmamasına da tepki gösterdi. 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Genel Sekreteri İhsan Seylan, kişi hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirterek “Burdaki insanlara ‘terörist’ diyerek geçti. Biraz önce yaşadığımız bu olayla tekrar yaramıza tuz bastılar. Kişi bizden şu anda 200 metre ileride. Onun hakkında suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

'ADALET MÜCADELEMİZ SÜRÜYOR'

Basına açıklama yapan Seylan, katliamın üzerinden geçen 38 ayda hâlâ adaletin sağlanması konusunda bir ilerleme yaşanmadığını belirterek, “Bugün 10 Aralık İnsan Hakları Günü. Türkiye’de insan hakları karnesinin hali, 10 Ekim ve sonrasında yaşanan süreçtir. 103 canımızı kaybettik, onların yasını halen tutuyoruz, adalet mücadelemiz halen sürüyor ancak adaletine bel bağladığımız adalet saraylarında, emniyette, kamuda bir gram ilerleme olmadı, yaralarımız aynı tazeliğiyle devam ediyor” dedi. Yaralıların da insani haklarının hiçbir şekilde giderilmediğini belirten Seylan, sorunlarına çözüm bulunmadığını, varlıklarının yok sayıldığını söyledi. Seylan, katliamın yaşandığı meydanın isminin "Emek, Barış ve Demokrasi Meydanı" olması konusunda da hiçbir ilerleme olmamasına tepki gösterdi. Anma, temsili anıta karanfiller bırakılarak ve sloganlarla sona erdi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Urla'da taş ocağına karşı eylem

SONRAKİ HABER

Merkel'in kitle örgütlerinin temsilcileriyle yaptığı görüşmede Evrensel gündeme geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa