10 Aralık 2018 10:09

İsrail, Batı Şeria'daki Ramallah ve El-Bire kent girişlerini kapattı

İsrail askerleri, Batı Şeria'daki Ramallah ve El-Bire kenti girişlerini kapatırken 1 Filistinlinin de askerler tarafından yaralandığı belirtildi.

Fotoğraf: Mustafa Hassona/AA

Paylaş

İsrail askerleri, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Ramallah ve El-Bire kentlerinin girişlerini kapattı, bazı beldelere baskın düzenledi.

İsrail güçleri dün akşam Batı Şeria'daki Ofra Yahudi Yerleşim Birimi yakınında durakta bekleyenlerin üzerine ateş açılması sonucu 6 İsraillinin yaralanmasının ardından Ramallah ve El-Bire'ye girişleri kapattı. Görgü şahitleri de askerlerin Ramallah'ın doğusundaki Ayn Yebrud, Ebu Fellah ve Silvad beldelerine baskın düzenlediğini, çok sayıda evde arama yaptığını ve bölgedeki güvenlik kamera kayıtlarına el koyduğunu ifade etti.

İsrail askerlerinin ayrıca Silvad beldesinde baskına tepki gösteren Filistinlilere plastik ve gerçek mermilerle müdahale ettiği aktarıldı.   

İşgal altındaki Batı Şeria'da dün akşam durakta bekleyenlerin üzerine hareket halindeki bir araçtan ateş açılması sonucu biri ağır olmak üzere 6 İsrailli yaralanmıştı.

Aracın, saldırının ardından olay yerinden kaçtığı kaydedilmişti.

BATI ŞERİA'DA 1 FİLİSTİNLİ YARALANDI

Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail güçleri ile Filistinliler arasında Nablus kentinde çıkan olaylarda 1 Filistinlinin başına isabet eden plastik mermi sonucu yaralandığı belirtildi.

Açıklamada, Rafidia Devlet Hastanesi'ne kaldırılan yaralı Filistinlinin durumunun iyi olduğu aktarıldı.

Görgü tanıkları da Nablus kentinde "Yusuf makamı" olarak bilinen yere fanatik Yahudi yerleşimcilerin girerek ayin düzenlemesinin ardından İsrail askerleri ile Filistinliler arasında arbede çıktığını söyledi. İsrail askerlerinin gerçek ve plastik mermi ile göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği olaylarda gaz nedeniyle boğulma tehlikesi geçiren onlarca Filistinliye, ilk yardım ekipleri tarafından gerekli müdahalenin yapıldığı ifade edildi.

Yahudiler, Batı Şeria’nın Nablus kentinde bulunan "Yusuf makamında" Hazreti Yusuf'un kabri olduğuna inanıyor. Ancak birçok arkeolog söz konusu kabrin sadece birkaç asır geçmişi olduğunu kaydederek, bu inancın doğru olamayacağını, kabrin Yusuf ed-Duveykat isimli Müslüman'a ait olduğunu ifade ediyor. (AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ekonomide sert düşüşe işaret eden büyüme oranı ne anlama geliyor?

SONRAKİ HABER

Yanlış anlatılan insanlık tarihi: Tüfek, Mikrop ve Çelik Kitabı Eleştirisi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa