10 Aralık 2018 09:48
Son Güncellenme Tarihi: 10 Aralık 2018 09:53

Hanuka mumları barış için yandı

Yahudi toplumunun 'Işıklar' bayramı Hanuka, Şişli'de kutlandı. Bayramın son gününde yakılan her mum aydınlığa, barışa ve sevgiye adandı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Yahudi toplumunun “Işıklar” bayramı Hanuka, Şişli Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinlikle kutlandı. Sekiz gün süren bayramın son günü düzenlenen etkinlikte yakılan her mumun aydınlığa, barışa ve sevgiye adandığı kaydedildi.

İbrani takvimine göre Kislev ayının 25’inde başlayıp sekiz gün süren ve tanrıya yeniden adanma bayramı olan Hanuka etkinliklerle kutlandı.

DHA'nın haberine göre, etkinlikte söz alan Şişli Belediye Başkanı H. Hayri İnönü, “Şişli tarihi çok eski olmasa da camisi, sinagogu, kiliseleri ile birçok farklı inancın bir arada kardeşçe yaşadığı bir yer. Şimdiye kadar böyleydi. Bundan sonra da öyle olmaya devam edecek. Biz aslında farklılık diyoruz ama farklılıklarımız yok. Ufak tefek farklılıklarımız varsa da hepimiz biriz. Bu yıl yakacağımız Hanuka mumlarını tüm ülkemizi, bölgemizi ve dünyamızı sevgi, barış, kardeşlik ışığıyla aydınlatmasını diliyorum. Musevi kardeşlerimin bayramını candan kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Türk Hahambaşı Rav İsak Haleva da, “Muteşem olan bu tablonun Türkiye’nin; Akdeniz, Ege, Karadeniz, Marmarası gibi her bölgesine, dalgalarının bütün dünyaya ve okyanuslara dağılmasını temenni ediyorum. Bu tablo, birlik ve beraberlik tablosu olarak bir numune olsun” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Nagehan Alçı: CHP'de Üsküdar için ünlü bir sanatçının adı geçiyor

SONRAKİ HABER

Hrant Dink'in arkadaşları: Nefret suçlarıyla yüzleşecek yere gelemedik

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...