09 Aralık 2018 22:04

Şükrü Erbaş, Diyarbakır'da okurlarıyla buluştu

Şair Şükrü Erbaş Diyarbakır'da Efruz Kafe'de okurlarıyla buluştu. Etkinliğe katılım yoğun oldu.

Şair Şükrü Erbaş | Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Şair Şükrü Erbaş Diyarbakır'da Efruz Kafe'de okurlarıyla buluştu. Etkinliğe, şair Hicri İzgören ve yazarlar; Vecdi Erbay ve Muharrem Erbey'in yanı sıra yüze yakın kişi katıldı. Yazı hayatının 50 yıla yaklaştığını söyleyen Erbaş okurlarına “Biz şiirin paydasında buluşuyoruz” dedi. İnsanların birbirine temas etme yollarının farklı olduğunu söyleyen Erbaş “Bu bende şiirdir, başka birinde resim, diğerinde tiyatro, başka birinde de müziktir” dedi.

BİRLİKTE OLMAK GELECEĞE GÜVENLE BAKMAMIZI SAĞLIYOR

Bir arada olmanın önemine vurgu yapan Erbaş “Burada buluşuyor olmamız, kendimizi, insanları sevmemize, geleceğe daha fazla güvenle bakmayı sağlıyor” diye ekledi. Erbaş yine birlikte olmanın çaresizlik duygusunun dışına çıkabilmeyi sağladığını söyleyerek “Bize dayatılan dış gerçekliği reddederek sevgiyi yaşamaya çalışıyoruz. Özgürlüğü bir duyguyu dönüştürmeye çalışıyoruz” dedi.

Yaşanmışlıkların ete kemiğe bürünmüş halini yazdıklarında gördüğünü söyleyen Erbaş “1968 yılında, lise birinci sınıfta devrime ve şiire başladım. Devrimi başaramadık belki ama şiiri -ne kadar oldu bilemiyorum- yazarak yaşamaya çalışıyorum” dedi. Hangi coğrafyada insan onuruna dair bir saldırı varsa onun karşısında olduğunu belirten Erbaş “Sosyalist bir dünya, ötekilerin olmadığı bir dünya, emeğinle yaşayabildiğin bir dünya fikrini kimse elimden alamaz” dedi.

BİRİSİNE SALDIRI VARSA BU HEPİMİZE KARŞIDIR

“Birisi kendi varlığını gerçekleştiremiyorsa bir saldırı varsa bu saldırı bize karşıdır” diyen Erbaş “Bütün aptallıkların ortadan kalktığı daha insana yakışır bir dünya olacak. Belki göremeyeceğiz ama bedelinin ödediğimiz bu şeylerin sonucunda bizden sonra görecekler olacak. Bu bir hayat bilgisidir, bu bir gelecek bilgisidir. Bu bizi insan olmaya götürecek şeydir” dedi. Sanatın en önemli işlevlerinden birini “Bir kimsenin bizim bildiğimiz şeyleri söylemesi bizdeki bilinci ortaya çıkartır” diye açıklayan Erbaş söyleşi sonunda şiirlerinden okudu. Ocak ayında çıkacak kitabından da şiirler okuyan Erbaş, okurlarının sorduğu soruları da cevapladı. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şili, BM Göçmen Paktı'nı imzalamayacağını açıkladı

SONRAKİ HABER

10-17 Ocak arasında en az 347 haber, mültecilerin haklarını ihlal etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...