09 Aralık 2018 18:59

Gazeteciler Uğur Yılmaz ve Ece Sevim Öztürk hakim karşısına çıkacak

Gazeteciler Uğur Yılmaz ve Ece Sevim Öztürk 11 Aralık’ta görülecek duruşmalarla hakim karşısına çıkacak.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Gazeteci Uğur Yılmaz’ın yargılandığı davanın ikinci duruşması Bitlis 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

Yılmaz, Bitlis Belediyesi Basın Biriminde çalıştığı dönemde, haber takibini yapmak için katıldığı basın açıklamaları ile sosyal medya paylaşımları ve ‘gizli tanık’ ifadeleri gerekçe gösterilerek 17 Temmuz 2017 tarihinde tutuklanmıştı. Yılmaz hakkında ‘terör örgütü üyesi olmak’ ve 2 defa ‘terör örgütü propagandası yapmak’ iddiasıyla 9,5 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

17 aydır tutuklu olan gazeteci Uğur Yılmaz, Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlik Cezaevinde bulunuyor. 

CEZAEVİNDE YAZDIĞI ÖYKÜ VE ŞİİRLER SUÇ OLDU

Mesleki faaliyetleri nedeniyle tutuklanan Yılmaz, gazeteciliğinin yanı sıra edebi türlerde de yazıyor. Ancak, Yılmaz’ın cezaevinde yazdığı öykü ve şiirler de suç unsuru olarak gösterildi.

Cezaevinde, Filistinliler için yazdığı içinde hem öykü hem de şiirlerin bulunduğu ‘Hicran’ adındaki kitap taslağına güvenlik gerekçesiyle el konuldu ve hakkında disiplin soruşturması başlatıldı. Tutuklandıktan aylar sonra 16 Ekim’de ilk kez duruşmaya çıkarılan Yılmaz,  “İddianamede suçlama konusu yapılan 14 basın açıklaması ve yürüyüşe bakıldığında boynumda fotograf makinesi, elimde kamera ve cebimde de çalıştığım belediyenin basın kartı vardı. Orada gazeticilik yaptım” demişti.

Mahkeme, Yılmaz’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

GAZETECİ ECE SEVİM ÖZTÜRK’ÜN DURUŞMASI SALI GÜNÜ

Sosyal medya paylaşımları ve çektiği belgesel suçlama konusu yapılan Gazeteci Ece Sevim Öztürk de 11 Aralık’ta hakim karşısına çıkacak.

Twitter hesabından paylaştığı 6 tweeti ve “Deniz Kuvvetlerinin En Karanlık Günü: 15 Temmuz” belgeseli nedeniyle tutuklanan Gazeteci Öztürk, “24 Haziran genel seçimleri öncesinde kaos yaratmayı amaçladığı” iddiasıyla, “Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” ve “Örgüt propagandası” suçlamalarından yargılanıyor. Öztürk’ün duruşması İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesinde, saat 15.00’da görülecek.

Tutuklandıktan 5 ay sonra, 1 Kasım’da ilk defa hakim karşısına çıkartılan Öztürk, “Twitter’da Donanma davasıyla ilgili avukat bana ulaşabilir mi diyorum, dönüş oluyor; iddianameye bakıyorum, sanıklar tutukluysa mektup yazıyorum, bilgi alıyorum. Siz yargılıyorsunuz biz araştırıyoruz. Belgeseli Donanma davasının ve Deniz Kuvvetleri davasının ek klasöründen hazırladım. Belgeler gerçek ve resmi. Resmi belgelere dayandırıp haber yapmak, belgesel çekmek suç mu? Ben bunları hazırlamaya başladığımda Bahçeli seçim çağrısı bile yapmamıştı. Nasıl seçim öncesi kaos hazırlığı yapmış olabilirim?” demişti.

NE OLMUŞTU?

Gazeteci Ece Sevim Öztürk, 8 Haziran’da gözaltına alındı. 14 gün gözaltında tutulan Öztürk, 20 Haziran’da “örgüt propagandası” suçlamasıyla tutuklanarak Bakırköy Cezaevine gönderildi. Öztürk hakkındaki iddianame 6 Ağustos’ta hazırlandı. 7 sayfadan ibaret iddianamede Öztürk’ün, “gazetecilik adı altında darbe girişimi ve yargılamalarla ilgili paylaşımda bulunarak, örgüt ve darbeciler lehine algı oluşturduğu” iddia edildi.

İddianamede ayrıca, “FETÖ/PDY’nin yargılama süreçleriyle ve darbe girişimiyle ilgili örgüt lehine algı oluşturup, toplumda oluşturulacak kargaşa ortamında yeniden toparlanma hedefine hizmet eder şekilde FETÖ iddiasıyla yargılananların aslında masum oldukları yalanını işleyerek darbe girişimi ve FETÖ ile ilgili yargılamaları ve darbe karşıtı komutanları itibarsızlaştırmayı amaçladığı, paylaşımlarında sözde belgeseldeki gibi gibi darbe girişiminin bir ‘kurgu’ olduğu algısının yansıtılmaya çalışıldığı” iddia ediliyor. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

MHP’nin 152 belediye başkan adayı açıklandı

SONRAKİ HABER

Derneklere, üyelerini mülki amirlere bildirme zorunluluğu geliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa