09 Aralık 2018 18:35
Son Güncellenme Tarihi: 09 Aralık 2018 21:55

İZBAN yönetimi grev öncesi işçileri suçladı; sendika şirketi yalanladı

İZBAN, grev öncesi yaptığı açıklama ile halkı işçilere karşı kışkırtmaya çalıştı. Sendika ise İZBAN'a sert tepki gösterdi.

Fotğraf: Evrensel

Paylaş

İZBAN yönetimi, grev kararı sebebiyle Demiryolu İşçileri Sendikası (Demiryol-İş) İzmir Şubesinin İzmir halkını ve çalışanları mağdur ettiğini ileri sürerek, yüzde 22'lik teklifleri sonucunda oluşan ortalama ücretleri İzmir halkının takdirine bıraktıklarını bildirdi.

Açıklamada, Demiryol-İş Sendikası İzmir Şubesinin 2 yıl önceki toplu iş sözleşmesi döneminde kamunun zam oranları ve enflasyonun üzerinde verilen tekliflere rağmen ‘grev’ yaklaşımıyla ülkenin gerçeklerine sırtını döndüğü iddia edildi:

“Yüzde 65 zam isteği ile masaya oturup bunda ısrarcı olmak, İzmir halkını ve çalışanlarımızı 2'nci kez mağdur etmekten öte bir anlam taşımamaktadır. Ayrıca, hak arayışının yanlış bilgilerle kamuoyunu yanıltarak değil, doğru verilerle yapılması gerektiğine inanıyoruz.”

DEMİRYOL-İŞ: İZBAN İZMİRLİLERE YALAN SÖYLÜYOR

İZBAN'ın grev öncesi yaptığı açıklamaya cevap veren Demiryol-İş Sendikası, İZBAN yönetiminin İzmir halkını kandırmaya çalıştığını belirtti. “Yalancısın İZBAN, hem de büyük yalancısın” başlığı ile yayınlanan açıklamada İZBAN'ın açıklamasının gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

İZBAN'ın İzmir halkıyla alay ettiğinin ifade edildiği açıklamada “Geçen dönem İzmir halkına söylediğiniz 2.562 TL Makinist maaşını 2 yılın sonunda ancak ortalama ile bulabildik. Yine kandırmaya çalışıyorsunuz insanları... Öncelikle kamuoyuna açıkladığınız toplu sözleşme tekliflerinizin doğru olmadığını hepimiz biliyoruz. 342 İZBAN çalışanı arkadaşımız için açıkladığınız ‘net ortalama ücretlerin’ aylık toplamını yine açıkladığınız şekliyle ‘ortalama net’ olarak verdiğiniz takdirde ne İZBAN çalışanları ne de İzmir halkı mağdur olmayacaktır. Tek bir örnek bile yeter; 3.435 TL ‘ortalama net’ maaş teklif ettiğiniz Makinistlerin şu an ikramiye, sosyal yardımlar, her makinistin almadığı aile çocuk yardımları ve AGİ dahil ortalama net maaşları 2.550 TL + Yol-Yemek. Teklif ettiğiniz yüzde 22 zammı üzerine ekleyince biz 3.435 TL net ortalamayı bulamadık” denildi.

'MAĞDUR EDEN DEMİRYOL-İŞ DEĞİL'

“Grev yaklaşımıyla İzmir halkını ve çalışanlarımızı mağdur eden Demiryol-İş Sendikası İzmir Şubesi” ifadesinin reddedildiği belirtilen açıklama şöyle sürdürüldü:

“Çalışanlarınızın tamamına ulaşmanız hiç zor değil. Lütfen çalışanlarınızın tamamına ulaşıp teklifinizi bizzat hatırlatarak yarın işbaşı yapmalarını sağlayınız. Tabi sizin ifade ettiğiniz gibi çalışanlarınızı Demiryol-İş Sendikası İzmir Şubesi olarak gerçekten biz mağdur ediyorsak ifade ettiğiniz ‘ortalama net’ ücretlere arkadaşlarımızın hiçbir itirazı bulunmuyor. Demiryol-İş Sendikası İzmir Şubesi olarak ifade dilimiz için İzmir kamuoyunun hoşgörüsüne sığınıyoruz. Ancak İZBAN yaptığı açıklama ile sadece çalışanlarının değil siz değerli İzmir halkının da aklıyla alay etmektedir. İzmir kamuoyuna saygılarımızla.”

'BİZ HESAPLAMA YAPTIK O ÜCRETLERİ BULAMADIK'

İZBAN'ın açıklaması ile ilgili Evrensel'e açıklamada bulunan Demiryol İş İZBAN İşyeri Baştemsilcisi Ahmet Güler ise "Daha önce de İZBAN yönetimi benzer açıklamada bulunmuş. O zaman açıkladığı ücretlerin üzerinden 25 ay geçti hâlâ biz o ücretleri alamıyoruz. Son rakamlarla ilgili de biz her türlü hesaplamayı yaptık o rakamlara hiçbir şekilde ulaşamadık. İZBAN üstelik bu rakamların ortalama olduğunu söylüyor ama ortada böyle bir ücret yok. Kendileri böyle bir hesap yapıyorlarsa getirsinler bize sunsunlar, biz de görelim. Son ana kadar biz uzlaşmacı olduk zam konusunda ama greve çıktığımız andan itibaren artık ilk taslakta sunduğumuz yüzde 28'lik teklif geçerlidir" dedi.

'4 DÖNEMDİR SÜRÜŞ VE VARDİYA TAZMİNATI TALEBİ KARŞILANMIYOR'

Sürüş ve vardiya tazminatı taleplerine değinen Güler şunları söyledi "Bizim sürüş ve vardiya tazminatı talebimiz dört dönemdir var. Daha önce haklarımızı vermiş olsalardı biz bugün bu tartışmaları yürütmeyecektik. Enflasyonun biraz üzerinde bir rakama bu sözleşmeyi imzalayacaktık ama İZBAN'ın hiçbir zaman anlaşmacı bir tavrı olmadı. Bu işyeri 7 gün günde 18 saat çalışıyor. Bizim bayramımız, hafta sonumuz yok İzmirlilere hizmet üretebilmek için. Geçen dönemde de grev yaptık ama yine bu haklara sahip olamadık ama bu sefer bu haklarımızı almadan grev bitmeyecek. Biz emeğimizi artık bu ücretlere satmak istemiyoruz. İZBAN işvereni düşünsün, taşınsın. Diğer demiryolu işletmelerinde bu tazminatlar ödeniyor. Bizim kök ücretlerimiz düşük olduğu için ücretlerimizi nasıl daha iyi bir seviyeye çekebiliriz diye bu tazminatlarımızı istiyoruz. Kalkıp kök ücretimize yüzde 65 zam istemiyoruz."

'142 MAKİNİSTLE DÖNDÜREMİYORUZ, 5 KİŞİ İLE NASIL OLACAK'

İZBAN yönetiminin taşeron makinist çalıştırmasına da değinen Güler "Taşeron makinistler bu işi yapmıyoruz diyebilirlerdi. Biz hep onların yanlarında durduk. Onları taşeron işçi olarak görmedik ama bugün bizlerin ekmek mücadelesine engel olmaya çalışıyorlar. Ki buradaki yoğunluğu kaldırmaları mümkün değil, biz 142 makinistle bu işletmeyi döndüremiyoruz, yetersiz kalıyor. 5-6 kişi ile burayı nasıl döndürecekler. 60-65 yaşında insanlar, günde 10 saat çalıştıracaklar. Ben vatandaş olsam güvenerek binmezdim. Bu kolay bir iş değil ve bu kadar uzun saatler çalışılması kolay değil. Bazı İzmirliler bizlerin çok yüksek maaş aldığını, onları isteyerek mağdur ettiğimizi, grevi siyaseten yaptığımızı düşünüyorlar. Aldığımız ücretler çok düşük ve İZBAN'a binenler de bizim gibi işçi, emekçi, öğrenci. Bize destek vermeleri gerekiyor ki asgari ücret zamlarında ya da büyükşehir belediyesindeki toplu sözleşmelerde de onlar istediğini alabilsin" dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Huzursuz metinler üzerine: ‘Bisturi’

SONRAKİ HABER

Derneklere, üyelerini mülki amirlere bildirme zorunluluğu geliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa