09 Aralık 2018 17:27

‘Türkiye’de hukuk normları işlemiyor’

SP İstanbul Milletvekili Cihangir İslam, AİHM’nin Demirtaş kararının hemen ardından Yargıtay’dan gelen onama kararını eleştirdi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İmralı heyeti üyeleri Sırrı Süreyya Önder ve İdris Baluken’in cezaları 4 Aralık’ta onandı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 20 Kasım’da Demirtaş hakkında verdiği ‘serbest bırakılmalı’ kararının ardından Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘işi bitiririz’ açıklaması sonrası cezaların apar topar onanması, yargıya talimat olarak görüldü. HDP’li siyasetçilerin cezalarının onanmasını Mezopotamya Ajansına değerlendiren Saadet Partisi (SP) İstanbul Milletvekili Cihangir İslam, Türkiye’nin hukuk devleti normlarının işlemediği bir dönemden geçtiğini söyledi.

'VİCDANEN KABUL EDİLEMEZ'

Kararı vicdanen kabul edilemez bulan İslam şunları söyledi: “Bu kararların elbette ki hukuki olmaktan ziyade siyasi olduğu görünüyor. Bugün yargının en büyük problemi kararlarını önündeki yasa, anayasalar ya da cari mevzuatlardan ziyade kaynağını tespit edemediğimiz bir kaynaktan alma izlenimi veriyor olması. AİHM’in kararından sonra başka bir takım dosyalar gündeme getirildi. Yargı süreci tarihimizde görülmemiş bir hızla onaylanıyor ve cezaya çevriliyor. Bu da Türkiye’nin acil olarak hukuk devletine evirilmesi gerektiğine işaret ediyor.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan’a belediyeler için de sınırsız yetki verilmek isteniyor

SONRAKİ HABER

Bağdat'taki protestoya polis müdahale etti: 3 ölü, 35 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa