09 Aralık 2018 15:46

Fransa'da Sarı Yelekliler protestosu sonrası Macron'dan yeni önlemler

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, 'Diyalog zamanı geldi' diyerek Emmanuel Macron'un pazartesi günü yeni önlemler sunacağını ileri sürdü.

Fotoğraf: Eren Araman/EVRENSEL

Paylaş

Fransa’da cumartesi günü ülke genelinde düzenlenen ve yüz binin üzerinde kişinin katıldığı Sarı Yelekliler protestosu ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron "yeni önlemler” açıklamaya hazırlanıyor.

Euronews’un haberine göre, Fransa Başbakanı Edouard Philippe, “Diyalog zamanı geldi, milli birliğimizi yeniden oturtmalıyız” dedi. Macron’un pazartesi açıklamalar yapabileceğini de söyleyen Philippe, ülkece sorunların çözülebilmesi için cumhurbaşkanının önlemler sunacağını ileri sürdü.

GÖRÜŞME TALEBİ

1 Aralık’taki üçüncü eylem gününün ardından Fransız hükümeti geri adım atarak benzin zamlarının yapılmayacağını açıklamıştı. Ancak bu önlemlerin yeterli olmadığını gören Macron’un ‘yeni önlemleri’ tartışmak üzere hükümet yetkilileri, sendikalar, yerel temsilciler ve Sarı Yelekliler ile masaya oturması bekleniyor.

MACRON, POLİSİ ÖVDÜ

Öte yandan Macron’un, Twitter üzerinden bir mesaj paylaşarak, “Bugün çalışan tüm güvenlik güçlerine cesaretlerinden ve olağanüstü profesyonelliklerinden ötürü teşekkür ediyorum” demesi dikkat çekti. Polis bütün gün Sarı Yelekliler’e gaz bombaları, plastik mermi ve coplarla saldırmış, üniformalı ve sivil polislerin birçok göstericiye uyguladıkları şiddetin görüntüleri de gün boyu medya ve sosyal medyada paylaşılmış ve tepki görmüştü. Yine 1700’den fazla kişinin de gözaltına alındığı açıklanmıştı.

ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI

Diğer yandan sol lider Jean Luc Melenchon, meclisin dağıtılması ve seçimlerin yeniden yapılması gerektiğini söyledi.

Bugün, bazı muhalif milletvekillerinin mecliste hükümet için güven oylaması yapılmasını teklif etmesi de bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

İhsan Çaralan: 'Sarı Yelekliler' nasıl bir mücadele alanı açıyor?

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Batman'da çöken ahırdaki 22 küçükbaş hayvan öldü

SONRAKİ HABER

Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Alayont: Tarihi taş binalara sahip çıkılmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...