08 Aralık 2018 19:58
Son Güncellenme Tarihi: 11 Aralık 2018 16:59

Gazetecilik Bölümü öğrencisi Berivan Bila tutuklandı

Gazetecilik Bölümü Öğrencisi Berivan Bila, 'Gazetecilik Bölümü Ders 1: Gazetecilik Suç Değildir' başlıklı yazısı nedeniyle tutuklandı.

Fotoğraf: @barisyarkadas/Twitter

Paylaş

Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğrencisi Berivan Bila, sosyal medyada da paylaştığı “Gazetecilik bölümü ders 1: Gazetecilik Suç Değildir” başlıklı paylaşımı gerekçe gösterilerek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla tutuklandı.

CHP eski milletvekili Barış Yarkadaş, konuya sosyal medya adresinden tepki göstererek, “Trabzon’da Halkevi Üyesi ve KTÜ İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğrencisi Berivan Bila sosyal medyada da paylaştığı ‘Gazetecilik bölümü ders 1: Gazetecilik Suç Değildir! başlıklı yazısı gerekçe gösterilerek Erdoğan’a hakaretten tutuklandı. TCK 299. madde Kaldırılmalıdır!” dedi.

BİLA'NIN TUTUKLANMASINA KİTLE ÖRGÜTLERİNDEN TEPKİ

Bila’nın tutuklanmasına Trabzon’da bulunan demokratik kitle örgütleri, Bila’nın anne ve babasının da katıldığı basın toplantısında tepki gösterdi. Açıklamada, “Berivan gerçekleri korkusuzca kaleme aldığı için, ‘Gazetecilik suç değildir’ dediği için tutuklanmıştır, derhal serbest bırakılmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

HUKUKA UYGUN DEĞİL!

Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen Başkanı Engin Nur, kararın hukuksuz olduğunu vurgulayarak, “Şehrimizde hem öğrencilik hem gazetecilik yapan Berivan Bila’nın, Tayyip Erdoğan’a hakaret gerekçesiyle haksızca tutuklanmasına karşı bir araya geldik. Berivan yazdığı makalede düşüncelerini dile getirmişti. Tutuklama kararı hepimizi şaşırttı. Düşüncelerini dile getiren genç bir gazetecinin tutuklu olarak alıkonulmasıyla hukuk normlara aykırı bir durum yaşanmakta. Düşüncelerinden ve makalelerinden dolayı genç bir gazetecinin tutuklanmasını kabul etmiyoruz. Trabzon Adliyesi’nin verdiği kararı Anayasaya ve evrensel hukuk normlarına uygun bulmuyoruz” dedi.

MESLEĞİNDE ÖDÜLLÜ BİR GAZETECİ

Trabzon Halkevi Şube Başkanı Gizem Pehlivan da, arkadaşlarının derhal serbest bırakılması gerektiğini belirterek, “Berivan Bila, 6 Aralık günü sabah saatlerinde evi basılarak gözaltına alınmıştı. Baskın sırasında Berivan’ın bilgisayarı ve cep telefonu ile çok sayıda gazete, dergi, kitaba da el konuldu. Berivan henüz İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi olmasına rağmen yapmış olduğu haberlerle, çekmiş olduğu fotoğraflarla birçok ödül alarak başarılara imza atmıştır. Berivan medyanın tekleştiği ve AKP iktidarına hizmet ettiği bu süreçte yasaklara, sansürlere, basın emekçileri üzerindeki her türlü baskıya, tutuklamalara karşı çıkmış ve mücadele etmiştir. Gerçekleri ve doğruları korkusuzca kaleme aldığı, özgürce düşüncülerini ifade ettiği ‘’Gazetecilik Suç Değildir’’ dediği içinse tutuklanmıştır” dedi

Pehlivan konuşmasını avukatlarla birlikte dosyayı takip edip gerekli itirazları yarın (pazartesi günü) yapacaklarını belirterek bitirdi.

KIZIMIZIN ARKASINDAYIZ

Basın açıklamasına katılan anne Songül Bila da, kızlarının haksız bir şekilde tutuklandığı kaydederek, “Berivan bu zamana kadar hep doğrunun peşinden koştu. Biz de ailesi olarak her zaman arkasında olduk. Yanında olmaya da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Baba Erdal Bila da kızlarının her zaman destekleyeceklerini vurgulayarak, “Kızımız onurlu bir duruş sergilemiştir. Biz de onun arkasında olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Basın açıklamasının ardından Berivan’ın tutuklanmasına gerekçe olan “Gazetecilik bölümü 1.ders: Gazetecilik suç değildir” makalesi yüksek sesle okundu.

ÇGD: BERİVAN BİLA SERBEST BIRAKILSIN

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Başkanı Can Güleryüzlü, Bila’nın tutuklanmasının hiçbir hukuki gerekçeye dayanmadığını belirterek bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

 

Sendika.Org’a konuşan Güleryüzlü, “Bila’nın siyasi eleştiriden öteye geçmeyen yazısı dolayısıyla tutuklanması, son dönemde TCK 299. Maddesi’nde düzenlenen cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla verilen keyfi tutuklama kararlarını bir kez daha gözler önüne sermiştir. Bila’nın tutuklanmasına gerekçe olarak gösterilen tek delil, internet kayıtlarında mevcut olan yazısı iken mahkemenin ileri sürdüğü ‘delil karartma şüphesi’ hakkında hiçbir hukuki dayanak yoktur. Bu karar, tutuklama kararının cezalandırma maksadıyla verildiği ‘şüphesini’ doğurmuştur” ifadelerini kullandı.

BİLA’YA, ‘ALİ İSMAİL’İ NEDEN KAPAK FOTOĞRAFI YAPTIN?’ SORUSU

Berivan Bila’ya TEM’de yapılan sorgusunda, “Ali İsmail Korkmaz fotoğrafını Twitter’da neden kapak fotoğrafı yaptın?” diye sorulduğu ortaya çıktı. Bila da Korkmaz’ın Eskişehir’deki Gezi eylemleri sırasında polis tarafından öldürüldüğünü söyledi.

Cumhuriyet’tin haberine göre Bila, 2017 yılında kaleme aldığı yazısı nedeniyle Trabzon 2. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından Cumhurbaşkanına hakaret suçundan tutuklandı. Kararda, Bila’ya verilecek muhtemel cezaya nazaran şüphelinin kaçma ihtimali ve delil karartma şüphesinin varlığı nedeniyle adli kontrolün yetersiz kalacağı öne sürüldü.

Bila, savunmasında “medyanın diktatörün kahyâsına dönüştüğü, böyle bir süreçte sarayın soytarısı değil, halkın gazetecilerini miras edindiği bu tarih bize umut, mücadele dayanışma bilinci yolumuza ışık olsun” şeklinde ifadeler içeren yazıyla ülkenin içinde bulunduğu duruma dair düşüncelerini paylaştığını, o dönemki yönetime dair politik bir eleştiri olduğunu kaydetti. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Artık işçiler öldükleri için değil direndikleri için gündeme gelececek

SONRAKİ HABER

Fransa'da genel greve devam çağrısı yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa