08 Aralık 2018 16:56

KESK 23 yaşında

KESK’in 23’üncü kuruluş yıl dönümü Bursa, Zonguldak ve Dersim’de yapılan etkinliklerle kutlandı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) kuruluşunun 23’üncü yılını Bursa’da yaptığı basın toplantısıyla kutladı. KESK ortak salonunda yapılan basın toplantısına KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen katıldı.

“Emeğe karşı eşi görülmemiş saldırıların yaşandığı bir dönemde ‘Hak verilmez mücadeleyle alınır’ ilkesini rehber edinen, kamu emekçileri mücadele tarihinin yapı taşı, fiili meşru mücadelenin açık adresi KESK 23 yaşında” diyen KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, “KESK, sendikal mücadelenin demokrasi ve özgürlük mücadelesinin bir parçası olduğunu bilen kamu emekçilerinin mücadele örgütüdür. KESK, bu ülkede hak verilmez alınır şiarını ilke edinenlerin yarattığı fiili ve meşru mücadelenin adıdır. KESK, sendikal harekette kadınların eşitlik, özgürlük mücadelesinin yüzüdür. KESK, faşizme karşı demokrasi, emperyalizme karşı bağımsızlık, savaşa karşı barış, baskılara karşı özgürlük, dinci gericiliğe karşı laiklik, ırkçılığa ve şovenizme karşı emeğin birliği ve halkların kardeşliği için mücadele eden kamu emekçilerinin sesidir” dedi.

BU KARANLIK BULUT KENDİLİĞİNDEN DAĞILMAYACAK

“KESK tarihi kul anlayışından örgütlü topluma giden yolu açma ve geleceğe taşıma hedefinin tarihidir” diyerek sözlerine devam eden Gezen, “Onlarca yıldır sürdürdüğümüz mücadelemizde zorlu süreçlerden, çetin sınavlardan geçtik. Sendikal hak ve özgürlükler mücadelesini demokrasi mücadelesinin ayrılmaz bir parçası olarak gören bizler her zaman emek ve demokrasi düşmanlarının hedefinde olduk. OHAL koşullarında resmi kuruluşunu yapan KESK, bugün OHAL’den daha ağır koşullarda bir kez daha saldırıların odağında.  Bir kez daha açığa almalarla, ihraçlarla, sürgünlerle, baskı ve şiddet politikaları ile emek ve demokrasi mücadelemizi bastıracaklarını sananların hedefindeyiz. Elbette emeğin, barışın, kardeşliğin dünyasını yakınlaştıracak mücadeleyi yükseltmeden bu karanlık bulutlar kendiliğinden dağılmayacak. Bugün bizim için sadece bir kutlama günü değil, mücadeleyi yükseltme günüdür. Bunun için emeği ile geçinen, krizden etkilenen, sosyal ölümü dayatan baskılara tepki duyan, birlikte ve ortak mücadeleye inanan tüm kesimleri; 9 Aralık’ta Samsun’da, 15 Aralık’ta Adana’da, 16 Aralık’ta Diyarbakır’da ve 22 Aralık’ta İstanbul’da “Krizin Bedelini Emekçiler Değil Krizi Yaratanlar Ödesin” anlayışıyla ve “Yoksullaşmaya, İşsizliğe Güvencesizliğe Karşı Birlikte Mücadeleye” şiarıyla yapacağımız bölge mitinglerine katılmaya çağırıyoruz. 23. yaşımızı kutlarken; emekleriyle, ödedikleri bedellerle bizlere bu onurlu tarihi bırakan arkadaşlarımızı saygıyla anıyoruz. Haklılığın ve kararlılığın mücadelesi ile dolu bu onurlu tarihe yeni sayfalar ekleyeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Bugünden yarına umudu ve mücadeleyi büyütmeye devam edeceğiz” dedi.


KESK’İN KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNDE ZONGULDAK’TA DAYANIŞMA KAHVALTISI

KESK Zonguldak Şubeler Platformu, KESK'in 23. kuruluş yıldönümünü nedeniyle dayanışma kahvaltısı düzenledi.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası’nda düzenlenen ve yoğun bir katılımın olduğu dayanışma kahvaltısına Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, TMMOB Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şube Başkanı Erdoğan Kaymakçı, CHP, Emek Partisi, ÖDP, ADD, Kilimli Halkevi Başkan ve yöneticileri ile KESK’e bağlı sendikaların yönetici ve üyeleri katıldı. Elde edilen gelirin tamamı hukuksuzca ihraç edilen KESK üyeleriyle dayanışmak amacıyla KESK'e bağlı sendikaların genel merkez hesaplarına gönderilecek.

KESK Zonguldak Şubeler Platformu dönem sözcüsü Hayri Anıl Çetin, kamu emekçilerinin mücadele örgütü KESK'in 23. kuruluş yılında yoksullaşmaya, işsizliğe, güvencesizliğe karşı mücadeleyi kararlılıkla sürdüklerini söyledi.


KESK’İN 23. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ DERSİM’DE BASIN AÇIKLAMASI

KESK Dersim Şubeler Platformu, sendikanın kuruluşunun 23. Yılı dolayısıyla bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada saldırıların artığı dönemde mücadelenin yükseltilmesi gerektiği vurgulanırken, KESK’in düzenlediği bölge mitinglerine katılım çağrısı yapıldı.

‘GÜN MÜCADELEYİ YÜKSELTME GÜNÜDÜR’

Açıklamayı yapan TÜM BEL–SEN şube başkanı Mazlum Doğan yaptı. Doğan, “Demokrasi, barış ve özgürlük isteyenlerin önündeki engellerin hiç olmadığı kadar arttığı bugün bizim için sadece bir kutlama günü değil, mücadeleyi yükseltme günüdür” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İtalya’dan Facebook’a 10 milyon avroluk ceza

SONRAKİ HABER

EMO Bilim - Akademi - Mühendislik buluşması gerçekleşiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa