08 Aralık 2018 16:16
Son Güncellenme Tarihi: 08 Aralık 2018 19:20

Prof. Dr. Emiroğlu, üniversitedeki görevinden alındı

Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Mevlana Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevinden alındı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

İzmir'in Güzelbahçe ilçesinde düzenlenen etkinlikte “Kız çocuklarının 15 yaşında evlenebileceği, adet gören kızların hasta olduğu ve tedavi edilmesi gerektiği, devrimcilerin de hayvan olduğu” yönünde beyanlarda bulunması üzerine tepki çeken Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Mevlana Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu, rektörlük tarafından görevden alındı.

'KONUNUN GELDİĞİ NOKTA ÜNİVERSİTENİN KURUMSAL KİMLİĞİNE ZARAR VERİR BOYUTA VARDIĞINDAN…'

Güzelbahçe Müftülüğü tarafından, Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri adı altında 22 Kasım Perşembe günü Güzelbahçe Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Peygamberimiz ve Gençlik' adlı konferansa katılan Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu, konuşmasında yer verdiği ifadeler nedeniyle görevinden alındı. Prof. Dr. Emiroğlu'nun "Kızlar âdet olur, âdet olmak bir hastalıktır ve mutlaka tedavi olmaları gerekir. 15 yaşındaki kızlar evlenebilir. Kızlar tesettüre girsinler, edepli olsunlar. LGBTİ masum gibi gösteriliyor, tedavi olmaları lazım. Laiklik en büyük tehlikedir" gibi ifadeleri kullandığı belirtilerek hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu. Konunun basına yansımasının ardından DEÜ Rektörlüğü bir açıklama yaptı.

Açıklamada şöyle denildi:

"Sosyal paylaşım siteleri üzerinden başlayan protestolar, Türkiye'nin çeşitli illerinde yapılan gösterileri beraberinde getirmiş, bu esnada Prof. Dr. Emiroğlu'nun oda kapısına ve dış duvarlarına eleştirel yazılar ve notlar bırakılmıştır. Bu gösterilerin de basında geniş yer bulmasıyla birlikte ulusal çapta bir tepki oluşmuş ve üniversitemize çok sayıda yazılı dilekçe ve sözlü şikayet ulaştırılmıştır. Konunun geldiği nokta üniversitemizin kurumsal kimliğine zarar verir boyuta vardığından, mevzuat çerçevesinde üniversitemiz içerisinde de bir inceleme ve soruşturma başlatılmış, Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu, hem hukuki sürecin selameti hem de kurumsal faaliyetlerin kesintiye uğramaması için merkez müdürlüğü görevinden alınmıştır. Hakkında çok sayıda yazılı dilekçe ve geçmiş ders anlatımlarıyla ilgili sözlü şikayetler bulunan Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu ile ilgili kamuoyu tepkileri ve farklı illerde yapılan gösteriler karşısında kayıtsız kalınması söz konusu değildir. Bu noktada üniversitemiz, gereken her türlü tedbiri almaktan ve gerekli adımları atmaktan geri durmayacaktır."

EMİROĞLU: NEREDE NEYİ NASIL KONUŞACAĞIMI BİLİYORUM

Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu, daha önce yaptığı açıklamada, "Kayıtlarım var, öyle konuşmadım. Nerede, neyi, nasıl konuşacağımı biliyorum. Tamamen düzmece. Bunu söyleyenlerin amacının ne olduğunu bilmiyorum. Kişileri mi yıpratmak istiyorlar, kurumları mı yıpratmak istiyorlar, bilemiyorum. Zaten kaymakamlık da inceledi ve uydurma olduğunu gördü" demişti.

Söz konusu ifadelerin hiçbirini kullanmadığını öne süren Prof. Dr. Emiroğlu, "Ben böyle ifadeler kullanmadım. Bir ilim adamı böyle kaba saba ifadeler kullanır mı? Ne işim var benim çocuğun âdeti ile? Hijyenik şartlardan bahsettim. Çocuk ve ergenlik psikolojisinden bahsettim. Pozitif etkilerden bahsettim ama bunun dışındakiler düzmece. Cımbızla bile çekilmemiş. İnandırıcı değil" ifadelerini kullanmıştı.

CHP'li BAYIR KONUYU MECLİS'E TAŞIDI

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır da, Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu'nun söylediği iddia edilen sözlerle ilgili Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Öğrenci velilerine haber verilmeden ve onayı alınmadan öğrencilerin okullardan alınıp etkinliğe götürüldüğünü belirten Bayır, soru önergesinde; “Kız çocuklarının 15 yaşında evlenebileceği, adet gören kızların hasta olduğu ve tedavi edilmesi gerektiği, devrimcilerin de hayvan olduğu” yönünde sözler söylendiği iddialarını hatırlatarak, Bakan Selçuk’a "Müftülük eğitimine götürülen öğrencilerin ailelerinden yazılı izin alınmış mıdır?” diye sordu.

Bayır ayrıca Bakan Selçuk’un yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

“■ Ders saatleri içinde konferans yapılması uygun mudur?

■ Söz konusu konferansın içeriği okul yönetimi tarafından kontrol edilmiş midir?

■ Çocukların eğitimle hiçbir ilgisi olmayan, söylemler içeren konferanslarda psikolojik şiddet gördüğü de göz önüne alınırsa, bundan sonra düzenlenecek konferanslarda, benzeri olayların yaşanmaması için bir önlem almayı düşünüyor musunuz? Aldıysanız bunları kamuoyu ile paylaşacak mısınız?

■ Öğrenci ailelerinden izin alınmadan, zorla konferansa götürülmesiyle ilgili, konferansı düzenleyen sorumlular hakkında bir soruşturma açılmış mıdır? Açılmadıysa, soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Alman ilaç tekeli Bayer’de işçi kıyımı

SONRAKİ HABER

Pompalı tüfekle öldürmeye teşebbüs eden erkeğe önce ceza sonra tahliye verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa