07 Aralık 2018 23:24

Mersin'de sağanak tarım alanlarına zarar verdi

Mersin'de, 2 gündür devam eden sağanak, Tarsus ilçesinde 5 bin dekarlık tarım alanında hasara yol açtı.

Fotoğraf: Hakan Can Şahin/AA

Paylaş

Kentte 2 gündür etkili olan yağış nedeniyle bazı seraların ve tarlaların zarar gördüğü Tarsus ilçesinde 5 bin dekarlık tarım alanında zarar oluştuğu belirlendi. Tarsus Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer, "Mahallelerimizdeki toplam 20 bin dekar alanın yaklaşık 5 bin dekarı şu an sular altında. Yani ekili alanın 4'de 1'i sular altında" dedi.

Mersin'de, 2 gündür devam eden sağanak, Tarsus ilçesinde bazı tarım alanlarında hasara yol açtı. Kentte günlük yaşamı olumsuz etkileyen yağış, seralara ve açık alanda sebze üretiminin yapıldığı Tarsus ilçesindeki tarım alanlarına da zarar verdi. 

İlçede Bahşiş, Yeşiltepe ve Kulak Mahallelerindeki bazı seraların yanı sıra tarlalar sular altında kaldı. Özellikle, lahana, ıspanak ve biber gibi ürünlerin yetiştirildiği alanlarda zarar oluştu. Çiftçiler, seraların onarımı için çalışmalara başladı. 

5 BİN DEKARLIK ALANDA ZARAR

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer, yaptığı açıklamada, Tarsus ilçesinde Bahşiş, Kulak, Yeşiltepe, Aliefendioğlu, Aliağa ve Köselerli mahallelerinde sera ve tarım alanının etkilendiğini söyledi.

Hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü ve çiftçilerle görüştüğünü aktaran Ergezer, "Bu mahallelerimizdeki toplam 20 bin dekar alanın yaklaşık 5 bin dekarı şu an sular altında. Yani ekili alanın 4'de 1'i sular altında" dedi.

Ergezer, çiftçilerin ürünlerini sular nedeniyle hasat edemediğini ifade ederek, "Sular çekildikten sonra çiftçiler ürünlerin toplayacaklar ancak ürünler o zaman çürümeye başlar. Bugün çiftçilerle görüştük. Hepsi mağdur durumda. Her yıl, 'Seneye burada böyle bir şey yaşanmayacak' deniliyor. Ancak her yıl aynı sorunla karşılaşıyoruz. 20 yıldır çekilen bir çile. Yağmur devam etmezse çiftçiler 10 gün içerisinde ürünleri toplamaya girerler ama işe yarar ürün kalmaz. Biz de yağmur nedeniyle yüzeysel bir tespit yaptık. Pazartesinden itibaren gerçek tespitler yapılacak" değerlendirmesinde bulundu. (AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İki kilo alınan bir ürün yarım kiloya kadar düştü

SONRAKİ HABER

Marmara Bölgesi'nde öğleden sonra yağmur ve sağanak uyarısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa