12 Eylül döneminde halktan gizlenen radyasyon

12 Eylül döneminde halktan gizlenen radyasyon

Ankara’da bilim insanları ve gazeteciler, 12 Eylül döneminde yaşanan Çernobil patlamasının Türkiye’ye yansıyan etkilerini iktidarın ekonomik kaygılarla halktan gizlediğine dikkat çektiler. O dönemde çayda radyasyon olduğunun halka açıklanmasının ardından hamile kadınların kürtaj olmak istediğini anlatan Prof. Dr.

Tamer Arda Erşin


Ankara’da “12 Eylül Dönemi Nükleer Santraller ve Nükleer Kazalara Bakış” adlı bir panel gerçekleşti. Panelde, 12 Eylül döneminde yaşanan Çernobil patlamasının halktan gizlendiğine dikkat çekildi.
12 Eylül Utanç Müzesi etkinlikleri kapsamında, 12 Eylül döneminde yaşanan Çernobil patlaması ve patlamanın Türkiye’deki sonuçları tartışıldı. Panelde, Çernobil’de yaşananların nükleer santrallerin tehlikesinin büyüklüğünü gözler önüne serdiğine dikkat çekildi. Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Şükran Soner, o dönem basının Çernobil patlaması ile ilgili sansürlendiğine dikkat çekti. Karadeniz’e  giderek mısır, fındık, hamsi ve çaydan örnekler aldığını anlatan Soner, çayda radyasyona rastlandığını belirtti. Soner; Özal iktidarının, ekonomik kaygılardan dolayı bunu halktan gizlediğini vurguladı. Çayda rastlanan radyasyondan ötürü Avrupa’ya yapılan ihracatın o dönem kesildiğini ifade eden Soner “O dönemde bilim insanları da uyarıldı” diye konuştu..

BİLİM İNSANLARI ‘ÇOCUK KATİLİ’ OLMAKLA SUÇLANMIŞ

ODTÜ Kimya Bölümünden Prof. Dr, İnci Gökmen ise,  nükleer denemelerle devletlerin birbirlerine güç gösterisinde bulunduklarını belirtti. Radyasyonun Türkiye’de de ortaya çıkması üzerine kendilerine çok sayıda çay örnekleri geldiğini anlatan Gökmen, çayda radyasyona rastlandığı halde, “Verin o çayı bakkala iade edelim”, “Verin o çayı biz işçilerimize veririz” gibi söylemlere rastladıklarına söyledi. Dönemin Sanayi Bakanı Cahit Aral’ın kendilerini arayıp “Gidin, sonuçlarınızı bir daha kontrol edin” dediğini, kontrol etmeye gittiklerinde ise orada onları bir komisyonun karşıladığını anlatan Gökmen, “Komisyon bize ‘Çayda radyasyon var ama insan sağlığına bir zararı yok’ dedirtmek istedi” dedi. O dönem temiz çaylar ve kirli çayların karıştırıldığını belirten Gökmen, böylelikle radyasyon oranın azaltılacağının düşünüldüğüne; bu harman çayın da Türkiye piyasasına sürüldüğüne dikkat çekti. Gökmen, sonuçlar açıklandığında hamile kadınların kürtaj yaptığı için, dönemin iktidarının kendilerini “çocuk katili” olarak suçladığını ifade etti.
Ankara Tabip Odasından (ATO) Derman Boztok da “Radyasyonun ne olduğu ve neye yol açacağını” anlattı. Boztok, nükleer santrallerin nükleer enerji için değil, nükleer silah için yapıldığının altını çizdi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net