07 Aralık 2018 22:38

Bozgeyik: Enflasyon düşüyormuş gibi algı yapılıyor

Enflasyon düşüyor algısı yapıldığını ifade eden KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, 'Milyonlarca insan kriz ile yaşam mücadelesi veriyor' dedi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Açıklanan rakamlarla enflasyon düşüyormuş gibi algının yapıldığını söyleyen KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, “Bugün milyonlarca insan kriz ile uzun zamandır yaşam mücadelesi veriyor” dedi.

Ekonomide yaşanan kriz nedeniyle en temel ihtiyaç maddelerine hemen her gün yeni zamanlar gelirken, milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri başladı. Diğer yandan ise “Yoksullaşmaya, işsizliğe, güvencesizliğe karşı birlikte mücadeleye” sloganıyla KESK tarafından 9 Aralık’ta Samsun’da, 15 Aralık’ta Adana’da, 16 Aralık’ta Diyarbakır’da, 22 Aralık’ta ise İstanbul’da bölge mitingleri yapılacak.

Batman’da bulunan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, ülkede yaşanan ekonomik krizin işçi ve emekçilere yansıması ve bölge mitinglerine dair Mezopotamya Ajansından (MA) Metin Yoksu’ya konuştu.

‘ASGARİ ÜCRETLİLER AÇLIK SINIRININ ALTINDA’

Emekçilerin şu sıralar temel gündemi olan ekonomik kriz üzerinde duran Bozgeyik, yaşanan krizin doğal olarak emeği ile geçinen tüm herkesi yakından ilgilendirdiğini belirtti. Bozgeyik, “Kriz nedeniyle bugün yaklaşık 10 milyon asgari ücretle çalışan işçi, açlık sınırının altında çalışır duruma geldi” dedi.

‘ASGARİ 2 BİN 800 TL ÜCRET TALEBİ YERİNDEDİR’

Bozgeyik, işçi ve emekçilerin ne durumda olduğunu ise şu sözlerle dile getirdi: “Bugün pazara çıktığınızda tüketim maddelerine yoğun bir zam yapıldığını biliyoruz. Gerçek enflasyon rakamlarının yüzde 25’lerde olduğunu biliyoruz. Geçtiğimiz günlerde açıklanan enflasyon rakamlarında, sanki enflasyon düşüyormuş algısı yaratılıyor. Oysa gerçek durum vahimdir. Bugün dolar düşünce krizi durdurduk algısı yapılıyor. Oysaki doların yeniden yukarı çıkması dahi krizin boyutlarını ortaya seriyor. Havuz medyası algı yaratarak krizin olmadığını iddia ederken, bugün milyonlar kriz ile uzun zamandır yaşam mücadelesi veriyor. İşçi sendikalarının bu anlamıyla talep ettiği asgari ücret 2 bin 800 TL doğru ve yerindedir. Asgari ücretin belirlenmesi ile kamu emekçilerinin de buna göre bir düzenleme yapılarak ücretleri yeniden belirlenmelidir. Çünkü işçiler ve kamu emekçileri, yoksullukla yaşam mücadelesi veriyor.”

BÖLGE MİTİNGİNE DAVET

Yaşanan ekonomik krize emekçilerin sebep olmadığını, faturasının da emekçilere çıkarılamayacağını söyleyen Bozgeyik, tüm emekçileri ve demokrasi güçlerini düzenleyecekleri bölge mitinglerine davet ederek, krizin faturasının emekçilere kesilemeyeceğini haykıracaklarını dile getirdi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Boğaçay Projesi tehlikeye davetiye çıkarıyor

SONRAKİ HABER

ABD, Afganistan savaşında halka düzenli olarak yalan söylemiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa