07 Aralık 2018 19:31
Son Güncellenme Tarihi: 08 Aralık 2018 00:54

OPEC ve OPEC dışı ülkeler, petrol üretimini azaltma kararı aldı

Avusturya'nın başkenti Viyana'da toplanan OPEC ve OPEC dışı ülkeler, günlük petrol üretiminde 1 milyon 200 varil kesinti kararı aldı.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlenen 5. OPEC ve OPEC dışı ülkeler toplantısının ardından petrol üretiminin azaltma kararı alındığı açıklandı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Enerji ve Sanayi Bakanı ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Konferansı Başkanı Suhail bin Muhammed el Mazrui tarafından yapılan açıklamada 1,2 milyon varil kesinti kararı alındığı duyuruldu.

El Mazrui, özellikle bu kararın alınmasında Rusya başta olmak üzere OPEC dışı ülkelerin etkisi olduğunu belirterek, "OPEC, günlük 800 bin varil petrol üretimi kısma kararı aldı. OPEC dışı ülkeler de günlük 400 bin varil azaltma kararı aldı. Böylelikle toplamda 1 milyon 200 varil kesinti kararı alınmış oldu" ifadelerini kullandı.

Öte yandan OPEC üyelerinin aldığı kararda, petrol üretiminin azaltılmasının yanı sıra üretim kesintisinin 2019'un Ocak ayında başlayacağı ve ilk 6 ayında uygulanacağı bildirildi. 

SUUDİ ARABİSTAN VE RUSYA PETROL ÜRETİMİNİ GÜNLÜK 750 BİN VARİL KISACAK

Günlük petrol üretimini azaltma kararı alan üretici ülkeler arasındaki Suudi Arabistan ve Rusya, yaklaşık 750 bin varillik kesintiye gidecek. Ocak ayında başlayacak anlaşmadan İran, Libya ve Venezuela muaf olacak.

Suudi Arabistan Petrol Bakanı Halid el-Falih ülkesinin ham petrol üretiminin kasım ayında 11,1 milyon varille rekor seviyeye ulaştığını söyledi. El-Falih, Suudi Arabistan'ın ham petrol üretiminin ekim ayında 10,7 milyon varil seviyesinde olduğunu ancak bu miktarı ocak ayında 10,2 milyon varil seviyesine düşürmeye hazırlandığını dile getirdi. Buna göre, dünyanın en büyük ham petrol ihracatçısı Suudi Arabistan, 500 bin varille OPEC üyesi ülkeler arasında en fazla kesinti yapacak ülke. 

ABD Başkanı Donald Trump’ın OPEC’in petrol üretimini azaltmaması gerektiği yönündeki açıklamasına da değinen el-Falih, "Düşük fiyatlar aslında ABD ekonomisi için iyi değil çünkü petrol ve gaz üretimi çok fazla ekonomik hareketlilik oluşturuyor" değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’nın, ABD'nin ardından dünyanın en büyük ikinci ham petrol üreticisi olduğunu belirten Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak ise 11,4 milyon varillik günlük üretim seviyesinin yüzde 2'si olan 228 bin varillik kısmını azaltacaklarını ifade etti.

ARZ FAZLASI SONUCU PETROL FİYATLARI DÜŞÜŞTEYDİ

ABD, Rusya ve Suudi Arabistan'ın ham petrol üretimlerinin rekor seviyelere ulaşarak küresel petrol piyasasında arz fazlasının artması sonucu, dünya genelinde en yaygın kullanılan Brent türü ham petrolün varil fiyatı düşmüştü. 4 Ekim'de 86 dolar olan Brent türü ham petrolün varil fiyatı, yüzde 33 düşüşle 29 Kasım'da 57,5 dolara gerilemişti.

OPEC Ekonomik Komisyonu, geçen hafta yayımlanan raporda, petrol fiyatlarında dengenin tekrar sağlanabilmesi için toplam kısıntının günlük en az 1,3 milyon varil düzeyinde gerçekleşmesi gerektiği tavsiyesinde bulunmuştu.

Katar Enerji Bakanı Saad Şeride el-Kabi, ülkesinin 1 Ocak 2019 itibarıyla OPEC’ten çekileceğini duyurmuştu.

OPEC ve OPEC dışı petrol üreticileri, 2016’da petrol üretiminin günlük 1,8 milyon varil azaltılması kararı almıştı. Geçen mayıs ayında ise bu karardan vazgeçilerek üretim artışına gidilmişti. (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

KHK ile ihraç edildi sinemacılığa başladı

SONRAKİ HABER

Eski ÖSO lideri, Gelecek Partisinin kurucular kurulunda yer aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa