07 Aralık 2018 15:51

15 yılda gelmeyen adalet

Devrilen yolcu otobüsünde bacağını kaybeden Saniye Sayar'ın açtığı dava, 15 yıldır sonuçlanmadı. Bu süreçte davalı şirket iflas karar aldı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

2003 yılında devrilen yolcu otobüsünde bir bacağını kaybeden Saniye Lale Sayar'ın tazminat istemiyle açtığı dava, 15 yıldır sonuçlanmadı. Sayar, şirketin iflas kararı almasıyla birlikte bir kez daha mağdur edildi.

DHA'dan Mehmet Candan'ın haberine göre, İzmir’de yaşayan Diş Teknisyeni Saniye Lale Sayar, Trabzon’daki ablasını ziyaret için 4 Mart 2003 tarihinde bir firmaya ait yolcu otobüsüyle yola çıktı. Otobüs, şoförün direksiyon kontrolünü yitirmesi sonucu Amasya’nın Merzifon ilçesi yakınlarında, yol kenarındaki çukura devrildi. Kazada 2 yolcu yaşamını yitirdi, 17 yolcu yaralandı. Yaralılardan Saniye Lale Sayar, sol bacağını kaybetti. Kazada tam kusurlu bulunan Otobüs Şoförü M.Y, tutuklu yargılandığı Çorum Ağır Ceza Mahkemesinde 2007 yılında sonuçlanan davada, 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Saniye Lale Sayar ise Avukatı Halil İbrahim Özdemir aracılığıyla, firmanın genel müdürlüğünün İstanbul’da bulunması nedeniyle Bakırköy 1’inci Asliye Hukuk Mahkemesinde Şoför M.Y, şirket ve otobüsün sahibi S.Y’ye karşı 250 bini manevi, 310 bini maddi olmak üzere toplam 560 bin liralık tazminat davası açtı.

15 YILDIR DURUŞMALARA GİRİYOR

Kazanın ardından Saniye Lale Sayar’ın sol bacağı, 7 ameliyat sonrasında protez takılabilir hale getirildi. Konak Diş Hastanesinde diş teknisyeni olarak görev yapan Saniye Lale Sayar’ın kullandığı protez ise bir firma tarafından geçici olarak verildi. Bir yandan tedavi süreci devam eden Sayar’ın, hukuk mücadelesi de yıllardır sonuçlanmadı. Sayar’ın açtığı ve 15 yıldır karara bağlanamayan davanın 38’inci duruşması, Bakırköy 1’inci Asliye Hukuk Mahkemesinde kısa süre önce görüldü. Duruşmalar yıllardır sürerken, bu kez de şirketin iflas kararı alması Saniye Lale Sayar’ı yeniden mağdur etti. Hakim, şirketin kararını bildirmesi üzerine iflasın kesinleşmesine kadar duruşmaların yapılamayacağını belirtti.

‘İFLAS KARARI ŞÜPHELİ’

Lale Sayar’ın Avukatı Halil İbrahim Özdemir, “Bu dava 15’inci yılına girdi. Bizi bugüne kadar adli tıp kurumu oyaladı. Adli tıp kurumu yasaya uygun davranmadı. Hatalı ve geç rapor verdi. Raporlar gitti geldi, gitti geldi, hatalı düzenlendi. Şimdi de şirket iflas kararı aldığını mahkemeye bildirdi. İflas kararının kesinleşmesine kadar dava görülemiyor. Yani iflas kararı kesinleşene, ikinci alacaklılar toplantısı yapılana kadar davalar duruyor. Bize göre iflas şüphelidir. Şirketin iflas edecek bir durumu yoktur. Bu durum bizi mağdur etmeye yönelik bir hamledir. Müvekkilim zaten bu olay ve dava sürecinde stres bozukluğu rahatsızlığı yaşamaktadır. Mağduriyeti devam etmektedir” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Deriteks Sendikasında örgütlü olan CPS işçileri TARİŞ'i ziyaret etti

SONRAKİ HABER

Pompalı tüfekle öldürmeye teşebbüs eden erkeğe önce ceza sonra tahliye verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa